DI/200000/451/93/2011 - Opłacanie składki zdrowotnej wyłącznie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/93/2011 Opłacanie składki zdrowotnej wyłącznie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z. 2010 r. Nr 220, poz. 1447) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 18 lutego 2011 r. przez przedsiębiorcę Pana (...) w sprawie obowiązku opłacania składki zdrowotnej wyłącznie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, opłaca również składkę na Fundusz Pracy. Ponadto przedsiębiorca wyjaśnia, że jest wspólnikiem sp. z o.o. (...), gdzie posiada, tak jak drugi wspólnik 50% udziałów. Informuje również, ze (...) jest jedynym udziałowcem (...) sp. z o.o. Na potwierdzenie tego faktu wnioskodawca dołączył odpisy KRS spółek (...) i (...). W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy powinien opłacać podwójną składkę zdrowotną.

Zdaniem wnioskodawcy jest on zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna, nie zaś z tytułu bycia wspólnikiem w spółkach z o.o.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład nie wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 82 ust. 3 powyższej ustawy, jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5 ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. Rodzajem działalności, w myśl ustępu 5 tego artykułu, nie jest pozarolniczą działalność gospodarcza prowadzona w formie wieloosobowej spółki z o.o., tym samym nie jest tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego status wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której udziały są własnością co najmniej dwóch wspólników.

W konsekwencji powyższego, biorąc pod uwagę brzmienie cytowanych powyżej przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Oddział uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie interpretacji.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku Białej.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl