DI/200000/451/85/2011 - Ustalenie tytułu do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/85/2011 Ustalenie tytułu do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

DECYZJA Nr 85/2011

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 15 lutego 2011 r. przez przedsiębiorcę Pana

w sprawie ustalenia tytułu do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika Pana o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą, ponadto w okresie od 1 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/6 etatu) z wynagrodzeniem 220.00 zł, a także wykonywał w tym samym okresie umowę zlecenia na rzecz innego podmiotu osiągając z tego tytułu wynagrodzenie w kwocie 30.00 zł.

Jednocześnie przedsiębiorca informuje, że wybrał jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych umowę zlecenia, a nie działalność gospodarcza, zgodnie z art. 9 ust. 1b i ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W opisanym stanic faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość, z jakiego tytułu powinien podlegać ubezpieczeniom społecznym.

Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego wyżej stanu faktycznego, obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych stanowi dla niego umowa zlecenia, a nie pozarolniczą działalność gospodarcza.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłaszania do ubezpieczeń społecznych oraz przebiegu ubezpieczeń, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe.

W myśl powołanych przez wnioskodawcę zapisów art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że osoby będące pracownikami spełniającymi jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (inny niż umowa o pracę), których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym także z innych tytułów.

W przypadku, gdy osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnemu i rentowym z kilku tytułów - wymienionych w art. 9 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń.

W konsekwencji powyższego, osoba prowadząca pozarolniczą działalność wykonująca równocześnie pracę na podstawie umowy cywilnej może dokonać wyboru tytułu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, jednakże w świetle art. 9 ust. 2a ustawy systemowej, przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczeniu usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Reasumując, umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, natomiast dla osób równocześnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, drugi obowiązkowy tytuł do podlegania ubezpieczeniom ustalany jest w zależności od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy. W przypadku, gdy podstawa wymiaru składek z umowy o pracę jest niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę w przeliczeniu na okres miesiąca, kolejny tytuł do podlegania ubezpieczeniom jest również ustalany w zależności od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub umowy o świadczenie usług. Jeżeli podstawa ta jest niższa od obowiązującej dla tej osoby najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, obowiązkowym tytułem jest także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl