DI/200000/451/632/2013 - Prawo do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 maja 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/632/2013 Prawo do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 30 kwietnia 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w zakresie prawa do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż od 1 czerwca 2012 r. rozpoczął prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej - (...). Z tytułu prowadzonej działalności opłacał składki ZUS na zasadach preferencyjnych (art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Firmę prowadził do 14 marca 2013 r. Z dniem 15 marca 2013 r. Wnioskodawca wraz z żoną założył spółkę cywilną - (...) i jako wkład wniósł aportem do spółki własną firmę. Przedsiębiorca informuje, że nie prowadził nawet przez moment dwóch działalności jednocześnie, ponieważ jako notariuszowi jest to mu zabronione. Ponadto, zachowany jest cel gospodarczy prowadzonej działalności, ale realizowany już wspólnie przez wspólników spółki cywilnej (art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej - sukcesja uniwersalna: oznacza, że spółka wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby fizycznej, która wniosła do spółki na pokrycie swojego udziału wkład w postaci swojej firmy). Wnioskodawca wskazuje, że spółka cywilna stała się też z mocy prawa następcą prawnym w stosunku pracy łączącym dotychczas Przedsiębiorcę z pracownikiem zatrudnionym przy prowadzeniu samodzielnej działalności (art. 231 § 1 Kodeksu pracy) i płatnikiem jego składek (...). Natomiast wspólnik spółki cywilnej dla celów ubezpieczeniowych,. traktowany jest jako osoba prowadzącą działalność gospodarczą co oznacza, że w ZUS nadal rozlicza się na swoim numerze NIP (...) jako identyfikatorach płatnika, nie nastąpiło wyrejestrowanie i ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń.

W związku z powyższym Przedsiębiorca powziął wątpliwość czy od 15 marca 2013 r., jako wspólnik spółki cywilnej, może do 31 maja 2014 r., opłacać składki ZUS na zasadach preferencyjnych.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę, która prowadzi pozarolniczą działalność na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. W rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (art. 4 ust. 2 u.s.d.g.). Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniom od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności.

Przedsiębiorca podnosi, iż tytułem do ubezpieczeń jest indywidualna działalność gospodarcza, nawet gdy ubezpieczony prowadzi ją jako wspólnik spółki cywilnej, a nie działalność tej spółki. (Ubezpieczeniu społecznemu nie podlega uczestnictwo w spółce cywilnej, lecz prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej - wyrok SN z 11 kwietnia 2008 r., sygn. I UK 296/07),

Wspólnik spółki cywilnej ma więc własny tytuł do ubezpieczeń jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Wspólnik spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą ma indywidualny tytuł do ubezpieczenia społecznego - wyrok SN z 13 stycznia 2009 r. sygn. II UK 146/08).

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro więc od 1 czerwca 2012 r. do 14 marca 2013 r. prowadził indywidualną działalność, a następnie w ciągłości, od 15 marca 2013 r. do nadal prowadzi działalność jako wspólnik spółki cywilnej, czyli w rozumieniu ustawy o s.u.s. nadal ma status osoby prowadzącej działalność gospodarczą a z uwagi na to, że we wpisie do CEEDG jako data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej jest wskazana data 1 czerwca 2012 r. przysługuje mu również od 15 marca 2013 r. do 31 maja 2014 r., możliwość opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej m.in. ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Według uregulowania art. 18a ust. 2, przepisy ust. 1 tego artykułu nie mają zastosowania do osób, które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy prowadziły pozarolniczą działalność, wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Przepis art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie także do osób. które po dopełnieniu obowiązku uzyskania odpowiedniego wpisu, zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prowadza tą działalność w ramach spółki cywilnej. Prawo do deklarowania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nic niższej niż 30 minimalnego wynagrodzenia przysługuje, w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej osobom, ó których mowa w art. 8 ust. 6 pkt. 1 ustawy tj. prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Do ww. osób zalicza się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

W konsekwencji powyższego przepis art. 8 ust. 6 pkt 1, ma zastosowanie do osób, które w tej samej dacie lub w różnych datach rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w różnych formach: indywidualnie i w ramach spółki cywilnej, w ramach kilku spółek cywilnych bądź też przekształcą działalność gospodarczą.

Stosownie do wskazanych przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń Społecznych, jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą korzystająca z podstawy wymiaru składek w kwocie nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, zaprzestanie prowadzenie działalności dokonując wykreślenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej - wówczas prawo do skorzystania z obniżonej podstawy wymiaru składek, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności nabędzie po upływie 60 miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia zakończenia wykonywania poprzedniej działalności.

Reasumując, osoba prowadząca indywidualnie (osobiście) działalność gospodarcza' która jesi uprawniona do korzystania z podstawy wymiaru składek nic niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, nie utraci tego prawa w przypadku kontynuowania działalności w formie spółki cywilnej (stając się jej wspólnikiem) w ramach tego samego wpisu. Należy przy tym zaznaczyć, że początkiem 24 miesięcznego okresu stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, jest dla wnioskodawcy dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności indywidualnie.

Uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Zakład uznał za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 30 kwietnia 2016 r.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy sianu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez, tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl