DI/200000/451/423/2011 - Prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lipca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/423/2011 Prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 11 lipca 2011 r. przez przedsiębiorcę Pana (...) zakresie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Częstochowie wpłynął kompletny wniosek przedsiębiorcy Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał iż z dniem 1 czerwca 2011 r. uruchomił działalność gospodarczą polegającą na handlu detalicznym i hurtowym odzieżą i obuwiem. W okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem działalności nic prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej. Był zatrudniony na umowę o pracę a w ramach stosunku pracy był przedstawicielem handlowym. Towary, którymi handluje w uruchomionej działalności nabywa między innymi od swojego poprzedniego pracodawcy.

W tym stanie faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy będzie miał prawo do opłacania preferencyjnych składek ZUS w nowo uruchomionej działalności handlowej w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 18a ww. ustawy może on w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej skorzystać z opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych. Z prawa tego mogą skorzystać osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności. Ponadto osoby nie mogą wykonywać w ramach działalności gospodarczej takich samych czynności jakie wykonywali w ramach stosunku pracy w bieżącym i poprzednim roku kalendarzowym, między innymi na rzecz byłego pracodawcy. Te same czynności mogą być jednak wykonywane w działalności na własną rzecz i we własnym imieniu byleby nie były wykonywane również na rzecz byłego pracodawcy.

Wnioskodawca podkreśla, że spełnia powyższe warunki, gdyż nabywanie towarów od byłego pracodawcy nie jest świadczeniem czynności handlowej na jego rzecz. Gdyby tak było, były pracodawca musiałby dla niego wystawiać fakturę sprzedaży. Takich czynności przedsiębiorca nie planuje dokonywać w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Według uregulowania art. 18a ust. 2, przepisy ust. 1 tego artykułu nie mają zastosowania do osób, które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy prowadziły pozarolniczą działalność, wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, z treści art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika iż aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia wystarczy aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 11 lipca 2011 r. stanu faktycznego wynika, że czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy są całkowicie odmienne od wykonywanych w ramach stosunku pracy, dlatego też w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej ma Pan prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl