DI/200000/451/351/2011 - Ubezpieczenie społeczne praktykantów wykonujących praktykę na podstawie umów o praktykę absolwencką.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/351/2011 Ubezpieczenie społeczne praktykantów wykonujących praktykę na podstawie umów o praktykę absolwencką.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 27 maja 2011 r. w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych praktykantów wykonujących praktykę na podstawie umów o praktykę absolwencką.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż od dnia 1 lipca 2011 r. zamierza rozpocząć w swoim zakładzie we Wrocławiu program praktyk absolwenckich dla studentów. Praktyki będą odbywały się w trybie ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, na podstawie pisemnych umów o praktyki absolwenckie. Umowy te będą odpłatne i będą zawierane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym praktykanci wykonujący praktykę na podstawie umów o praktykę absolwencką nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z przepisami art. 3 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. Nr 127, poz. 1052), praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Przedsiębiorca podkreślił, iż ustawa o praktykach absolwenckich stanowi w art. 4, iż do praktyk absolwenckich nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem art. 183a-183c, art. 129 § 1, 131 § 1, art. 132 § 1, art. 133 § 1, art. 134 i art. 151 ustawy z dnia 16 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Przedsiębiorca zauważa, iż ustawodawca z zakresu zasad konstruowania umowy o praktykę absolwencką jednoznacznie wyłącza przepisy prawa pracy. Jedyny dopuszczony w ustawie o praktykach absolwenckich obszar, do którego ustawodawca konstruuje odwołanie do norm Kodeksu pracy, dotyczy wyłącznie przepisów z zakresu równego traktowania w zatrudnieniu, norm i ogólnego wymiaru czasu pracy, okresów odpoczynku, jak też pracy w porze nocnej, nie związanych ściśle z rodzajem i charakterem umów o pracę.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem.

Powołany powyżej przepis nie zalicza do ubezpieczonych osób odbywających praktyki na podstawie pisemnych umów o praktyki absolwenckie, zawartych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich. Zatem z tytułu odbywania praktyk absolwenckich nie powstaje obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl