DI/200000/451/31/2011 - Opłacanie składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lutego 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/31/2011 Opłacanie składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 21 stycznia 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie opłacaniu składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż od stycznia 2010 r. był wspólnikiem w spółce partnerskiej i z tego tytułu opłacał składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Ponadto, oprócz pozostawania w spółce, od 19 kwietnia 2010 r. rozpoczął własną działalność gospodarczą pod nazwą (...), w związku z powyższym od 04.2010 r. opłacał składkę zdrowotną w podwójnej wysokości.

Jednocześnie przedsiębiorca wskazał, że na dzień 10 maja 2010 r. wspólnicy spółki partnerskiej podjęli uchwałę o rozwiązaniu spółki. W dniu 15 listopada 2010 r. Sąd Rejonowy IX Wydział Gospodarczy KRS wydał postanowienie i dokonał wpisu w rejestrze KRS o rozwiązaniu spółki, podając jako okoliczności "Rozwiązanie", zaś jako informację o rozwiązanie "Uchwała Nr 1 z dnia 26 kwietnia 2010 r. o rozwiązaniu spółki partnerskiej z dniem wejścia w życie przyjętym na 10 maja 2010 r.

Ponadto wnioskodawca zaznaczył, że w oczekiwaniu na postanowienie sądu odnośnie wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, opłacał podwójną składkę zdrowotną, jednakże za okres od 06.2010 r. do 10.2010 r. zostały sporządzone korekty deklaracji rozliczeniowych z wykazaniem tylko jednej składki zdrowotnej.

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na zakończenie w dniu 10 maja 2010 r. działalności spółki partnerskiej, a tym samym wygaśnięcie z dniem 11 maja 2010 r. obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu udziału w spółce partnerskiej, od 06.2010 r. powinien opłacać tylko jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej pod nazwą (...).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład nic wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 82 ust. 3 powyższej ustawy, jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5 ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. Rodzajem działalności, w myśl ustępu 5 pkt 9 tego artykułu, jest pozarolniczą działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

W konsekwencji powyższego, biorąc pod uwagę brzmienie cytowanych powyżej przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Oddział uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie interpretacji.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu taktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl