DI/200000/451/236/2011 - Wymiar składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku dodatku do wynagrodzenia zasadniczego związanego z pełnieniem funkcji członków zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/236/2011 Wymiar składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku dodatku do wynagrodzenia zasadniczego związanego z pełnieniem funkcji członków zarządu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 14 kwietnia 2011 r. w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dodatku do wynagrodzenia zasadniczego związanego z pełnieniem funkcji członków zarządu.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż na mocy uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników wnioskodawcy ustalone zostało wynagrodzenie prezesa i wiceprezesa spółki z tytułu pełnienia funkcji prezesa/wiceprezesa w ramach stosunku organizacyjnego w organach spółki. Członkowie zarządu wykonują powierzone im zadania odrębnie i niezależnie w ramach stosunku pracy (na mocy zawartych umów o pracę - poprzez podejmowanie czynności kierowniczych, czynności związanych ze sprawami finansowo - księgowymi wynikającymi z normalnego funkcjonowania spółki i jej przedmiotem działania, a także z aktu powołania poprzez działania zgodne z Regulaminem Zarządu oraz działania dotyczące stosunków organizacyjnych spółki.

Z tytułu wykonywanych obowiązków prezesowi i wiceprezesowi przysługuje: wynagrodzenie zasadnicze - w ramach stosunku pracy dodatek do wynagrodzenia zasadniczego z tytułu pełnionej funkcji - w ramach stosunku organizacyjnego.

Zdaniem wnioskodawcy, do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne należy przyjąć wyłącznie wynagrodzenie otrzymane w ramach stosunku pracy z wyłączeniem dodatków związanych z pełnieniem funkcji w ramach stosunku organizacyjnego.

Ponadto płatnik zaznaczył, iż to samo rozróżnienie stosuje do naliczenia i przekazywania zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych (na podstawie art. 12 ust. 1 oraz art. 13 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały, ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Zdolność do czynności prawnych spółki z o.o. realizuje zarząd spółki. Jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja.

W myśl art. 201 § 4 powołanej powyżej ustawy - Kodeks spółek handlowych - członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego np.: umowa o pracę Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu, czy też tak jak przedstawił wnioskodawca w opisie stanu faktycznego zostanie zawarta umowa o pracę na stanowisku prezesa/wiceprezesa.

Obowiązek członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wykonywania czynności związanych z prowadzeniem jej spraw może wynikać z art. 208 powołanej powyżej ustawy - Kodeks spółek handlowych albo z treści stosunku pracy.

Zatrudnienie członka zarządu w ramach stosunku pracy powoduje, że o treści jego praw i obowiązków pracowniczych decyduje treść stosunku pracy. Wówczas wszystkie wypłaty, które w jego ramach są realizowane będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o prace.

Powyższy pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 stycznia 2006 r. sygn. akt. I UK 121/05.

Stosownie do art. 18 ust. 1 i 2 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy z wyłączeniem wynagrodzenia wypłaconego za czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.

Z przedstawionego przez przedsiębiorcę stanu faktycznego wynika, iż z tytułu wykonywania obowiązków prezesowi i wiceprezesowi przysługuje:

- wynagrodzenie zasadnicze - w ramach stosunku pracy,

- dodatek do wynagrodzenia zasadniczego z tytułu pełnionej funkcji - w ramach stosunku organizacyjnego.

Z powyższego zapisu wynika, iż członkowie zarządu uzyskują obok wynagrodzenia zasadniczego, dodatek z tytułu pełnionej funkcji.

Należy podkreślić, iż w myśl wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 5 kwietnia 2010 r. sygn. akt III AUa 192/11 wynagrodzenie pracownika, co do zasady, stanowi niepodzielny przychód a składa się z różnych składników np.: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego czy też dodatku funkcyjnego. Brak jest natomiast jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, iż przychód jakim jest wynagrodzenie za pracę ulega podziałowi ze względu na sposób finansowania.

Ponadto członkowie zarządu jak podkreślił wnioskodawca, powierzone zadania wykonują w ramach stosunku pracy, na mocy zawartych umów o pracę, poprzez podejmowanie czynności kierowniczych, czynności związanych ze sprawami finansowo - księgowymi wynikającymi z normalnego funkcjonowania spółki i jej przedmiotem działania.

Natomiast z opisu stanu faktycznego nie wynika, iż w ramach zawartych umów o pracę członkowie zarządu wykonują wyłącznie funkcje nie zastrzeżone przez kodeks spółek handlowych dla członków zarządu.

W konsekwencji powyższego, mając na uwadze niedopuszczalność domniemania stanu faktycznego, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Katowicach. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl