DI/200000/451/230/2011 - Prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia w czasie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej w okresie w którym przedsiębiorca podjął współpracę z pracodawcą z którym nawiązał stosunek pracy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/230/2011 Prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia w czasie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej w okresie w którym przedsiębiorca podjął współpracę z pracodawcą z którym nawiązał stosunek pracy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 11 kwietnia 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia w czasie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej w okresie w którym przedsiębiorca podjął współpracę z pracodawcą z którym nawiązał stosunek pracy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą od 1 marca 2010 r., głównym przedmiotem działalności jest wykonywanie instalacji elektrycznych.

Przedsiębiorca wskazał, że nie prowadził działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej, nie wykonywał i nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, może więc opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W dniu 14 lutego 2011 r. wnioskodawca podjął zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja 2011 r., w wymiarze 1/1 etatu o wynagrodzeniu wyższym niż minimalne wynagrodzenie. Obecnie z działalności gospodarczej przedsiębiorca podlega obowiązkowo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, po wygaśnięciu umowy o pracę, chciałby w ramach wykonywanej działalności gospodarczej kontynuować współpracę z obecnym pracodawcą świadcząc usługi wchodzące w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

W tak przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy w sytuacji gdy umowa o pracę zawarta została w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, to czy po jej wygaśnięciu kontynuacja współpracy z byłym pracodawcą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spowoduje utratę prawa do zastosowania obniżonej podstawy wymiaru składek, na ubezpieczenia społeczne, czy też będzie mógł w dalszym ciągu opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach.

Zdaniem wnioskodawcy w zaistniałej sytuacji podjęcie współpracy z byłym pracodawcą nie pozbawia go prawa do stosowania w dalszym ciągu obniżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca wskazuje, ze zgodnie z art. 18a ust. 2 pkt 2 utrata prawa do deklarowania od podstawy wymiaru składek kwoty nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia następuje jeżeli, przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca uważa, że w rozpatrywanej sytuacji nie jest spełniony warunek wyłączający prawo do dalszego stosowania preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy on bowiem sytuacji gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy sprzed rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przepis ten wyklucza wykonywanie działalności gospodarczej na rzecz pracodawców u których osoba prowadząca działalność gospodarczą była zatrudniona na umowę o pracę przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w bieżącym roku rozpoczęcia działalności oraz w roku poprzednim przed jej rozpoczęciem.

W związku z tym, że wnioskodawca nawiązał stosunek pracy w trakcie wykonywania działalności gospodarczej, a nie przed jej rozpoczęciem, przedsiębiorca uważa, że od dnia wygaśnięcia umowy o pracę będzie mógł w dalszym ciągu opłacać z działalności gospodarczej składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach do upływu 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli od dnia 1 marca 2010 r.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Według uregulowania art. 18a ust. 2, przepisy ust. 1 tego artykułu nie mają zastosowania do osób, które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy prowadziły pozarolniczą działalność lub wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę we wniosku z dnia 11 kwietnia 2011 r. gdyż fakt kontynuacji współpracy z byłym pracodawcą, na rzecz którego świadczona była praca wyłącznie w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, a nie przed jej rozpoczęciem nie stanowi przesłanki do utraty prawa do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Pod pojęciem "byłego pracodawcy" o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt 2 należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas, tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę. Pojęcie "byłego pracodawcy" nie odnosi się natomiast do podmiotu z którym umowa o pracę została zawarta w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Przemyślu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl