DI/200000/451/220/2011 - Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych pod ziemią w kopalniach węgla kamiennego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/220/2011 Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych pod ziemią w kopalniach węgla kamiennego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 7 kwietnia 2011 r. w sprawie braku obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych pod ziemią w kopalniach węgla kamiennego.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656). Spółka od 1 stycznia 2010 r. naliczała i odprowadzała składki na FEP za pracowników zatrudnionych pod ziemią w kopalniach węgla kamiennego.

Z uwagi na niejasne przepisy decyzja o naliczeniu i odprowadzeniu składek na FEP została podjęta na podstawie prezentowanego stanowiska przez pracowników ZUS na początku 2010 r. Obsługujące płatnika w ramach outsourcingu biuro rachunkowe stoi na stanowisku, że Spółka nie jest zobligowana do naliczenia składek na FEP, a wpłacona kwota za 2010 rok jest nienależna i nie może stanowić dla firmy tzw. "kosztów uzyskania przychodu".

Po uzyskaniu dodatkowych wyjaśnień oraz wiedzy zdobytej na szkoleniach prowadzonych przez specjalistów z dziedziny ubezpieczeń społecznych płatnik uważa, że Spółka nie podlega obowiązkowi naliczania i odprowadzania składek na fundusz emerytur pomostowych za pracowników wykonujących prace górnicze.

Płatnik poinformował, że zgodnie z art. 6 ust. 7 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 z późn. zm.) jest zaliczany do Zakładów Górniczych a zatrudnieni pracownicy pod ziemią na równi z pracownikami kopalń pracujących również pod ziemią po spełnieniu warunków określonych w "Rozdziale 3a Emerytury górnicze" ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) mogą ubiegać się o emeryturę górniczą, co wyklucza stosowanie ustawy o FEP w stosunku do tych pracowników.

Ponadto płatnik wyjaśnił, że składki na FEP były odprowadzane od pracowników posiadających górnicze uprawnienia emerytalne, którzy nie skorzystają z dobrodziejstw przedmiotowej ustawy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku składek na Fundusz Emerytur Pomostowych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 35 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656) płatnik składek zobowiązany jest do opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracownika urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który wykonuje, wymienione w wykazach stanowiących załącznik do ww. ustawy, prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Prace górnicze nie zostały wymienione ani w wykazie prac w szczególnych warunkach ani w wykazie prac o szczególnym charakterze.

W konsekwencji powyższego, płatnik składek zobowiązany jest do opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracownika wykonującego prace górnicze dopiero wówczas, gdy pracownik ten uzyska prawo do emerytury pomostowej na warunkach określonych w art. 11 ustawy o emeryturach pomostowych, tj. jeżeli osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, a okres pracy górniczej wynosi co najmniej 15 lat. W takim przypadku płatnik składek zobowiązany jest do jednorazowego opłacenia składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za okres wykonywania prac górniczych poprzedzających dzień, od którego została przyznana emerytura, nie wcześniej jednak niż za okres od 1 stycznia 2010 r. Upływ terminu na opłacenie składek następuje w odpowiednich terminach miesiąca wskazanych w art. 47 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, następuje po miesiącu, w którym ustalone zostało prawo do emerytury pomostowej.

Wobec stanu faktycznego przedstawionego przez przedsiębiorcę we wniosku z uwzględnieniem powołanych powyżej przepisów, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe z uwagi na fakt, iż płatnik składek nie jest obecnie zobowiązany do naliczania i opłacania składek ma Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących prace górnicze.

Jednocześnie Oddział informuje, iż obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych powstanie w momencie uzyskania przez pracownika prawa do emerytury pomostowej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Gliwicach. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl