DI/200000/451/173/2011 - Ubezpieczenie społeczne prezesa spółki z tytułu pełnionej funkcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 kwietnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/173/2011 Ubezpieczenie społeczne prezesa spółki z tytułu pełnionej funkcji.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 23 marca 2011 r. w sprawie obowiązku ubezpieczeń społecznych prezesa spółki z tytułu pełnionej funkcji.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) sp. z o.o. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż w drodze uchwały (...) sp. z o.o. ustalono prezesowi Spółki wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji.

Prezesa nie łączy ze spółką żaden inny stosunek zobowiązaniowy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna) z tytułu którego pobierałby wynagrodzenie od spółki.

W przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy otrzymane w ten sposób wynagrodzenie stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi zgodnie z art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym ubezpieczeniom społecznym podlega obowiązkowo osoba, która ma tytuł do ubezpieczeń (art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

Wśród nich nie ma członkowstwa w zarządach osób prawnych, w tym spółek kapitałowych. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie na członka zarządu spółki nie jest powołaniem wynikającym z Kodeksu pracy.

Na podstawie powołania do zarządu między spółką a członkiem zarządu powstaje stosunek organizacyjno - prawny, który nie rodzi obowiązku ubezpieczeń. Członkowie zarządu powołani uchwałą do pełnienia funkcji nie zostali wymienieni wśród osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podanych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Powołanie na prezesa nie skutkuje nawiązaniem umowy nakładającej obowiązek ubezpieczeń, takiej jak np.: umowa o pracę.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały, ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Zdolność do czynności prawnych spółki z o.o. realizuje zarząd spółki. Jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja.

W myśl art. 201 § 4 powołanej powyżej ustawy - Kodeks spółek handlowych - członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego np.: umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna. Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Powołany przepis nie zalicza do ubezpieczonych osoby pełniącej funkcję prezesa spółki pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego w tym przepisie (np. umowa o pracę).

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prezesa spółki nie łączy ze spółką żaden inny stosunek zobowiązaniowy, oprócz powołania na podstawie art. 201 § 4. ustawy - Kodeks spółek handlowych, z tytułu którego pobierałby wynagrodzenie od spółki, zatem pełnienie funkcji członka zarządu nie jest tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl