DI/200000/451/167/2011 - Ustalenie płatnika składek dla osób wykonujących prace na rzecz swojego pracodawcy, z którymi przedsiębiorca zawarł umowę zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/167/2011 Ustalenie płatnika składek dla osób wykonujących prace na rzecz swojego pracodawcy, z którymi przedsiębiorca zawarł umowę zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 22 marca 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) w części dotyczącej ustalenia płatnika składek dla osób wykonujących prace na rzecz swojego pracodawcy, z którymi przedsiębiorca zawarł umowy zlecenia oraz odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej obowiązków podmiotu, z którym przedsiębiorca zawarł umowę o świadczeniu usług.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż w dniu 30 grudnia 2009 r. zawarł umowę z (...) na świadczenie usług terapeutycznych na rzecz chorych leczonych w szpitalu. Zgodnie z sugestią dyrekcji szpitala, przedsiębiorca zawarł umowy zlecenia z posiadającymi odpowiednie przygotowanie zawodowe pracownikami szpitala, którzy w czasie wolnym od pełnienia podstawowych obowiązków służbowych wykonywali czynności wchodzące w zakres zawartych umów zlecenia. Wnioskodawca dodaje, iż zgłosił zleceniobiorców do ubezpieczenia zdrowotnego na drukach ZUS ZZA i przekazywał składki z tytułu zawartych umów zlecenia. Jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy, protokołem z dnia 27 stycznia 2010 r. zakwestionowała dotychczasowy sposób rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych wskazując na konieczność naliczenia również składek na ubezpieczenia społeczne. Na tej podstawie przedsiębiorca dokonał stosownych korekt dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych.

W przedstawionym stanie faktycznym, wnioskodawca powziął wątpliwość odnośnie ustalenia, kto jest płatnikiem składek dla pracowników szpitala, z którymi przedsiębiorca zawarł umowy zlecenia.

Zdaniem wnioskodawcy, w stosunku do osób, z którymi zawarł umowy zlecenia na świadczenie usług terapeutycznych, płatnikiem składek dla tych osób jest pracodawca - szpital, gdyż jest podmiotem uzyskującym rezultaty wykonanej w ramach umowy zlecenia pracy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz przebiegu ubezpieczeń następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 1, 2, 3 i 3a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej w szczególności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, przebiegu ubezpieczeń oraz ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 8 ust. 1 i 2a za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy oraz osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

W uchwale z dnia 2 września 2009 r. II UZP 6/09 Sąd Najwyższy stwierdził, iż "przesłanką decydującą o uznaniu takiej osoby za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest to, że będąc pracownikiem związanym stosunkiem pracy z danym pracodawcą, jednocześnie świadczy na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej, zawartej z nim lub inną osobą. W konsekwencji, nawet, gdy osoba a (pracownik) zawarła umowę (...) z osobą trzecią, to prace w jej ramach wykonuje faktycznie dla swojego pracodawcy (uzyskuje on rezultaty jego pracy). Sąd Najwyższy, w stosunku do wyżej wymienionych osób, "rozszerza pojęcie pracownika na jego dalszą aktywność w ramach umowy cywilnoprawnej, (...) także w zakresie tej aktywności należy go uznać na potrzeby ubezpieczeń społecznych za pracownika tego właśnie pracodawcy".

Jednocześnie, podkreślić należy, iż zgodnie z art. 4 pkt 2 lit. a) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnikiem składek w stosunku do pracowników jest pracodawca.

W konsekwencji powyższego, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe w części dotyczącej ustalenia, że nie jest płatnikiem składek w stosunku do osób będących pracownikami szpitala, z którymi wnioskodawca zawarł umowy zlecenia.

Ponadto, Oddział odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej obowiązków podmiotu, z którym zawarł umowę o świadczeniu usług na jego rzecz, ponieważ interpretacja wyklucza możliwość wystąpienia z wnioskiem przez podmioty, dla których - zgodnie z powyższym rozstrzygnięciem - nie istnieje obowiązek świadczenia daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl