DI/200000/451/108/2011 - Możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/108/2011 Możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 24 lutego 2011 r. przez przedsiębiorcę Pana (...) w zakresie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Lodzi wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał iż w związku z pozytywnym zdaniem egzaminu na brokera ubezpieczeniowego przed (...) w dniu 29 lipca 2010 r. otrzymał licencję brokera ubezpieczeniowego, a w dniu 9 lipca 2010 r. założył działalność gospodarczą w zakresie: Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych (66.22Z) z datą rozpoczęcia od dnia 1 sierpnia 2010 r. Ponadto przedsiębiorca poinformował, iż do dnia 31 lipca 2010 r. był związany stosunkiem pracy z (...).

Jako broker ubezpieczeniowy wnioskodawca współpracuje na rzecz swoich klientów z niemal wszystkimi Zakładami/Towarzystwami Ubezpieczeniowymi działającymi na polskim rynku ubezpieczeniowym, w tym także z (...) i z tytułu wykonywania czynności brokerskich otrzymuje od Zakładów/Towarzystw Ubezpieczeniowych wynagrodzenie prowizyjne. Jednocześnie przedsiębiorca zaznaczył, iż (...) nie jest związany żadną umową ani porozumieniem.

W opisanym stanie faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przysługuje mu prawo do opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne stosownie do przepisów art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zdaniem przedsiębiorcy zgodnie z art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. z "ulgowej" składki na ubezpieczenia społeczne nie może skorzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą, która wykonuje działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy, w tym przypadku na rzecz (...). Wnioskodawca uznał, iż działalność brokera ubezpieczeniowego nie jest działalnością wykonywaną na rzecz jakiejkolwiek firmy ubezpieczeniowej (w tym (...)), gdyż zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1154 z późn. zm.) czynności brokerskie wykonywane są w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej i polegają na zawieraniu łub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia, wykonywaniu czynności przygotowawczych do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności brokerskich.

Ponadto wnioskodawca zaznaczył, iż zgodnie z art. 24 ust. 1 powyższej ustawy broker ubezpieczeniowy nic może m.in. pozostawać w żadnym stałym stosunku umownym z zakładem ubezpieczeń (powyższe ograniczenie nie dotyczy umowy ubezpieczenia na podstawie której broker ubezpieczeniowy jest ubezpieczonym lub ubezpieczającym, ani umowy zawartej przez brokera ubezpieczeniowego z zakładem ubezpieczeń dotyczącej sposobu wzajemnego rozliczania się z tytułu wykonywania czynności brokerskich).

Jednocześnie przedsiębiorca we wniosku z dnia 23 lutego 2011 r. wskazał, iż na podstawie umowy o pracę w okresie od 1 sierpnia 2006 r. do 31 lipca 2010 r. pracował w (...) na stanowisku Specjalista Produktowy - Koordynator ds. Ubezpieczeń Majątkowych Klienta Indywidualnego, a do jego obowiązków należało wsparcie Dyrektora Sprzedaży w zakresie działań sprzedażowych kierowanych do segmentu ubezpieczeń majątkowych klienta indywidualnego, ustalanie planów sprzedażowych, bezpośrednia odpowiedzialność za realizację planów sprzedaży w segmencie ubezpieczeń majątkowych KI, akceptacja warunków szczególnych w ramach posiadanych kompetencji i wsparcie merytoryczne dla podległych pracowników. Wnioskodawca podkreślił także, iż w okresie od 1 sierpnia 2006 r. do 31 lipca 2010 r. nie zawarł w imieniu lub na rzecz (...) żadnej umowy ubezpieczenia ani nie doprowadził do jej zawarcia, jak również nic uczestniczył w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia.

W związku z powyższym przedsiębiorca uznał, iż spełnia przesłanki określone w art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i ma prawo do korzystania z uprzywilejowanej składki gdyż nie wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy, lecz w imieniu i na rzecz podmiotu poszukującego ochrony i czynności przez niego obecnie wykonywane różnią się od łych, które wykonywał w imieniu i na rzecz byłego pracodawcy.

W piśmie z dnia 9 marca 2011 r. dodatkowo wnioskodawca uzupełnił, iż w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem działalności na podstawie wpisu 14220/10 nie prowadził działalności gospodarczej, a działalność brokerska jest jedyną działalnością gospodarcza obecnie prowadzoną.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących po7arolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nic niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Według uregulowania art. 18a ust. 2, przepisy ust. 1 tego artykułu nie mają zastosowania do osób. które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy prowadziły pozarolniczą działalność, wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym broker jest niezależnym pośrednikiem ubezpieczeniowym działającym w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej, a nie w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń. Z art. 24 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 powyższej ustawy wynika ponadto, iż broker nic może pozostawać w żadnym stałym stosunku umownym z zakładem ubezpieczeń za wyjątkiem umowy ubezpieczenia, na podstawie której broker ubezpieczeniowy jest ubezpieczonym lub ubezpieczającym, ani umowy zawartej przez brokera ubezpieczeniowego z zakładem ubezpieczeń, dotyczących sposobu wzajemnego rozliczania się z tytułu wykonywania czynności brokerskich. Powyższy zapis ma na celu zachowanie rzeczywistej niezależności brokera od zakładu ubezpieczeń pomimo, iż na zakładzie ubezpieczeń ciąży obowiązek zapłaty wynagrodzenia temu brokerowi, z inicjatywy którego zawarł umowę ubezpieczeniowy. Obowiązek wypłaty takiego wynagrodzenia może wynikać z umowy zawartej przez brokera ubezpieczeniowego z zakładem ubezpieczeń dotyczącej sposobu wzajemnego rozliczania się z tytułu wykonywania czynności brokerskich. Porozumienie tego rodzaju nic może jednak w żadnym razie stanowić podstawy do działania opartego na podwójnym upoważnieniu obu stron umowy ubezpieczenia, przy której zawarciu broker uczestniczy.

W świetle powyższego, uwzględniając przedstawiony przez wnioskodawcę we wniosku w dniu 23 lutego 2011 r. stan faktyczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał stanowisko przedsiębiorcy w sprawie prawa do korzystania z uprzywilejowanej składki zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy 7. dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl