DI/200000/451/102/2011 - Możliwość uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne kosztów abonamentu za świadczenia medyczne o charakterze profilaktyki zdrowotnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/102/2011 Możliwość uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne kosztów abonamentu za świadczenia medyczne o charakterze profilaktyki zdrowotnej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 23 lutego 2011 r. w sprawie nie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne kosztów abonamentu za świadczenia medyczne o charakterze profilaktyki zdrowotnej.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż spółka objęła pracowników opieką medyczną oferowaną przez firmę (...) Firma zaoferowała pakiety usług obejmujące następujące grupy świadczeń medycznych:

1.

Medycyna pracy - obejmująca m.in. badania okresowe

2.

Profilaktyka zdrowotna - związana z pracą i warunkami jej wykonywania, obejmująca w szczególności: konsultację okulisty oraz badania towarzyszące dla osoby, której środowiskiem jest monitor ekranowy i ciągle skupienie wzroku na ekranie, konsultację ortopedy oraz ewentualna rehabilitacja wynikające z siedzącego trybu pracy czy pochylania się nad komputerem, konsultację internisty i/lub laryngologa dla osoby pracującej w biurze gdzie działa klimatyzacja i pracownik odczuwa dolegliwości mogące wynikać z pracy w pomieszczeniu klimatyzowanym, interwencje karetki i własnego zespołu ratowniczego (...) w razie wypadków w pracy oraz w drodze do niej i z powrotem, wizyta w miejscu zachorowania lekarza internisty w sytuacji gdy pracownik źle się poczuje w pracy.

3.

Usługi medyczne indywidualne dla pracownika

4.

Pakiet medyczny dla rodziny pracownika.

Zapytaniem objęta jest wyłącznie grupa usług wskazana w pkt 2. Koszty abonamentu za świadczenia z tej grupy pokrywane są przez pracodawcę.

Wnioskodawca podkreślił, że wszyscy pracownicy spółki pracują przy komputerach, w pozycji siedzącej, w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację.

W przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorca zadał następujące pytanie:

Czy koszty abonamentu za świadczenia medyczne o charakterze profilaktyki zdrowotnej (pkt 2 powyżej) ponoszone przez pracodawcę stanowią przychód pracownika, a tym samym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 229 § 6 zd. 2 pracodawca został obciążony "innymi kosztami profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy". Grupa świadczeń profilaktycznych jest ściśle dostosowana do potrzeb związanych z warunkami pracy w naszej spółce. Tym samym mamy do czynienia z realizacją obowiązku pracodawcy, a nie dodatkowym świadczeniem na rzecz pracownika powodującym powstanie przychodu. W efekcie świadczenia profilaktyczne nie mogą stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przedsiębiorca do wniosku dołączył indywidualną interpretację z dnia 9 lutego 2011 r. wydaną na wniosek spółki przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z upoważnienia Ministra Finansów (ILPB1/415-1282/10-4/AGr). Zgodnie z tą interpretacją świadczenia w ramach profilaktyki zdrowotnej finansowane przez wnioskodawcę nie stanowią przychodu pracownika, a tym samym nie stanowią podstawy naliczenia podatku dochodowego.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jest chronienie życia i zdrowia pracowników. W ramach tego obowiązku mieści się m.in. profilaktyka zdrowotna niezbędna z uwagi na warunki pracy. Obowiązek finansowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nakłada na pracodawcę art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). W myśl § 6 tego artykułu wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

Powyższe oznacza, iż pracodawca jest zobowiązany zapewnić i sfinansować pracownikowi obowiązkowe świadczenia medyczne. Jednakże rozstrzygniecie, czy koszty usług ponoszone na rzecz pracowników przez pracodawcę, wypłata bądź też wartość świadczenia w naturze stanowi przychód pracownika w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, należy do wyłącznej kompetencji właściwych organów podatkowych.

W myśl art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cyt. powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Natomiast stosownie do art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników, stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym we wniosku przez spółkę, potwierdzonym indywidualną interpretacją podatkową, koszty abonamentu za świadczenia medyczne o charakterze profilaktyki zdrowotnej ponoszone przez pracodawcę nie stanowią stosownie do art. 18 ust. 1 i 2 cytowanej powyższej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl