DI/200000/43/247/2024 - Ulga na start

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 kwietnia 2024 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/43/247/2024 Ulga na start

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 497) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: Zakład) uznaje stanowisko Przedsiębiorcy (...): (dalej: Przedsiębiorca) przedstawione we wniosku złożonym w dniu 7 marca 2024 r. za prawidłowe w przedmiocie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym w dniu 7 marca 2024 r., uzupełnionym w dniu 2 kwietnia 2024 r. Przedsiębiorca reprezentowany przez pełnomocnika (...) wystąpił do Zakładu o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Opis stanu faktycznego Przedsiębiorcy:

Od dnia. (...) 01.2024 r. Przedsiębiorca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, zarejestrowaną w CEIDG o numerze NIP: pod rodzajem działalności PKD - 45.20.Z "Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli". V/ ramach działalności został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego pod kodem 05 40 00 tzw. "ulga na start". W ramach prowadzonej działalności Przedsiębiorca oferuje swoim klientom prywatnym i podmiotom gospodarczym, firmom wyłącznie wykonanie i sprzedaż następujących usług: usuwanie wgnieceń mechanicznych w pojazdach silnikowych przy użyciu metody PDR. Metoda PDR, metoda klejowa (PDR PULL, GPR) polega na przyklejaniu plastikowych adapterów grzybków za pomocą termo topliwego kleju. Po jego utwardzeniu, przy użyciu pullerów lub młotków bezwładnościowych, wyciąga się wgniecenie i odkleja adapter za pomocą specjalnego zmywacza, nie powodując żadnych zmian na strukturze lakieru na danym pojeździe. Czynności te Przedsiębiorca sklasyfikował samodzielnie pod kodem rodzaju działalności według klasyfikacji PKD 2015 - PKD 45.20.Z,

Przedsiębiorca wskazał, że przed założeniem ww. własnej działalności gospodarczej, wykonywał określone stanowisko pracy na podstawie umowy o pracę na rzecz pracodawcy (dzisiaj - status "byłego pracodawcy"). Stanowisko, które było wskazane we wspomnianej umowie o pracę nosiło miano: "mechanik samochodowy". W ramach tego stanowiska Przedsiębiorca wykonywał na rzecz byłego już pracodawcy następujące czynności/zadania: - utrzymanie porządku w miejscu pracy;

- przygotowanie części do montażu w samochodzie;

- serwis układów hamulcowych; drobne naprawy osprzętu silnika; - wymiana filtrów i płynów.

Podsumowując, zgodnie z powyższym wykazem, w ramach umowy o pracę, na rzecz byłego już pracodawcy Przedsiębiorca nie wykonywał czynności usuwania wgnieceń mechanicznych przy użyciu metody PDR.

W okresie 7 dni od dnia rejestracji działalności Przedsiębiorca został zgłoszony przez biuro rachunkowe do ubezpieczenia zdrowotnego jako przedsiębiorca na kodzie 05 40 00, tzw. "uldze na start" od dnia. (...) 01.2024 r.

W chwili obecnej, były pracodawca Przedsiębiorcy, firma o numerze NIP zaoferował zlecenie w ramach współpracy "firma-firmie" (B2B) usług podwykonawczych, tj. skorzystanie z oferty Przedsiębiorcy - wykonanie na rzecz tej firmy usług usuwania wgnieceń w pojazdach przy użyciu metody PDR. W związku z tym, że firma ma obecnie status byłego pracodawcy, Przedsiębiorca zastanawia się czy może podjąć się wykonywania usług na rzecz tej firmy w ramach prowadzonej przez siebie działalności w zakresie usług usuwania wgnieceń metodą PDR i jaki to będzie miało wpływ na wybrane preferencje w zakresie obowiązków ubezpieczeniowych dla składki społecznej i dla składki zdrowotnej, tj. dla wykonanego zgłoszenia do ubezpieczeń na kodzie 05 40 00 tzw. "ulga na start".

Pismem z dnia 21 marca 2021 r., doręczonym Przedsiębiorcy w dniu 27 marca 2024 r., Zakład wezwał Przedsiębiorcę o jednoznaczne wskazanie i tym samym uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku czy czynności jakie będą wykonywane przez Przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy będą odmienne od tych wykonywanych na jego rzecz w ramach umowy o pracę.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie pismem z dnia 2 kwietnia 2024 r. Przedsiębiorca poinformował, że czynności jakie będzie wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy będą odmienne od tych wykonywanych na jego rzecz w ramach umowy o pracę. W ramach prowadzonej działalności Przedsiębiorca oferuje klientom prywatnym i podmiotom gospodarczym, firmom wyłącznie wykonanie i sprzedaż następujących usług: usuwanie wgnieceń mechanicznych w pojazdach silnikowych przy użyciu metody pdr. Metoda pdr, metoda klejowa (pdr puli, gpr) polega na przyklejaniu plastikowych adapterów grzybków za pomocą termo topliwego kleju. Po jego utwardzeniu, przy użyciu pullerów lub młotków bezwładnościowych, wyciąga się wgniecenie i odkleja adapter za pomocą specjalnego zmywacza, nie powodując żadnych zmian na strukturze lakieru na danym pojeździe. Czynności te Przedsiębiorca sklasyfikował samodzielnie pod kodem rodzaju działalności według klasyfikacji PKD 2015 - PKD 45.20.Z.

Stanowisko Przedsiębiorcy:

Wątpliwości Przedsiębiorcy wynikają z chęci wykonywania pracy na rzecz "byłego pracodawcy" w stosunku do określonych czynności z branży motoryzacyjnej jakie Przedsiębiorca wykonywał w ramach umowy o pracę, a jakie będzie wykonywał w ramach prowadzonej działalności. Czy rzeczywiście w opisanym stanie faktycznym będzie miał zastosowanie przepis art. 18 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, na podstawie którego ustawodawca wprowadził tzw. "ulgę na start", która polega na możliwości nieopłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. W tym czasie jako Przedsiębiorca jest zobowiązany jedynie do opłacania składki zdrowotnej.

Zgodnie z przywołanym przepisem, z omawianego przywileju skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy:

- są osobami fizycznymi,

- podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,

- nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności,

- nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS a wspomniany okres 6 miesięcy kalendarzowych należy liczyć od dnia faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wliczamy do półrocznego okresu trwania ulgi. Jeśli zaś działalność gospodarczą rozpocznie się w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wlicza się. Co oznacza, że jako Przedsiębiorca może korzystać z ulgi prawie przez 7 miesięcy.

W przypadku Przedsiębiorcy, okres ten rozpoczął się w dniu. (...) 01.2024 r. i będzie trwał do 31 lipca 2024 r. Zachodzi pytanie, czy jeżeli Przedsiębiorca podejmie się współpracy na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności w okresie trwania ulgi na start, w okresie do 31 lipca 2024 r. będzie miał nadal możliwość podlegania wyłącznie składce zdrowotnej, czy jednak utraci tę preferencję i będzie musiał przerejestrować się na inny kod, 05 70 00 lub 05 10 00, tym samym wystąpi obowiązek podlegania składce społecznej w ramach kodu 05 10 00 tzw. duży ZUS.

Obecnie Przedsiębiorca spełnia następujące warunki:

- jest osobą fizyczną z zarejestrowaną działalnością w CEIDG pod numerem NIP,

- podjął działalność gospodarczą po raz pierwszy z dniem. (...) 01.2024 r. (wpis CEIDG),

- obecnie nie wykonuje działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym Jub w poprzednim roku kalendarzowym pracował na etacie,

- nie podlega ubezpieczeniu w KRUS.

Obecnie Przedsiębiorca planuje rozpocząć współpracę z byłym pracodawcą i zastanawia się nad następującym warunkiem wynikającym z przywołanych przepisów:

"niewykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracował na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności".

Otóż firma, z którą Przedsiębiorca planuje współpracę ma status byłego pracodawcy Przedsiębiorcy, jednak w ocenie Przedsiębiorcy analizując stan faktyczny nie będzie wykonywał na rzecz tej firmy tych samych czynności jakie wykonywał w ramach trwającego stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, dla której stosunek pracy został zakończony w dniu 31 marca 2023 r. W ramach wspomnianej umowy na stanowisku "mechanik samochodowy" Przedsiębiorca wykonywał następujące czynności: utrzymanie porządku w miejscu pracy; przygotowanie części do montażu w samochodzie; serwis układów hamulcowych; drobne naprawy osprzętu silnika; wymiana filtrów i płynów. Obecnie na rzecz byłego pracodawcy Przedsiębiorca świadczyłby usługi usuwania wgnieceń mechanicznych przy użyciu metody PDR. Mimo, że ogólnej mówiąc Przedsiębiorca działa nadal w branży motoryzacyjnej, to omawiane czynności są całkowicie inne niż te, które świadczył w ramach umowy o pracę.

W związku z powyższym w ocenie Przedsiębiorcy, mimo współpracy z byłym pracodawcą, w ramach jego pozarolniczej działalności utrzyma i spełnia warunki przedstawione w art. 18 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, ponieważ jako Przedsiębiorca, który w ramach własnej działalności wykonuje na rzecz byłego pracodawcy inne czynności, niż te które wykonywał na podstawie umowy o pracę w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym może korzystać z ulgi na start.

Analiza stanu faktycznego w świetle stanu prawnego:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 497).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 ww. ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dyspozycja art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności z wyjątkiem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

Artykuł 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców stanowi - przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

W myśl art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się w rozumieniu tej ustawy osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Natomiast, z powyższego wynika, że osoba rozpoczynająca wykonywanie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub zakończenia poprzedniej działalności i nie wykonująca w ramach tej działalności na rzecz byłego pracodawcy czynności wykonywanych uprzednio w ramach stosunku pracy, przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia tej działalności nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (tzw. "ulga na start"). Powyższe oznacza, że ww. osoba nie jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zatem nie podlega ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy stosowania tzw. "ulgi na start".

Z treści opisu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wątpliwość Przedsiębiorcy budzi fakt czy będzie mógł dalej korzystać z prawa niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, tzw. "ulga na start" w sytuacji podpisania umowy o współpracy z byłym pracodawcą, u którego Przedsiębiorca był zatrudniony do 31 marca 2023 r. W ramach własnej działalności na rzecz byłego pracodawcy wykonuje inne czynności niż te które wykonywał na podstawie umowy o pracę. W ocenie Przedsiębiorcy, nadal zachowuje prawo do ulgi na start, ponieważ w ramach własnej działalności wykonuje na rzecz byłego pracodawcy inne czynności, niż te które wykonywał na podstawie umowy o pracę.

Zakład potwierdza prawidłowość stanowiska Przedsiębiorcy.

Artykuł 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców odnosi się do niewykonywania czynności na rzecz byłego pracodawcy i Jest to przesłanka, która decyduje o prawie do niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, tzw. "ulgi na start". Odnosząc się do zaprezentowanego przez Przedsiębiorcę stanu faktycznego należy stwierdzić, że nie występują negatywne przesłanki uniemożliwiające Przedsiębiorcy dalsze korzystanie z prawa do niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, tzw. "ulga na start".

Sześciomiesięczny okres, w którym przysługuje ulga, powinien być liczony od momentu podjęcia przez osobę fizyczną działalności gospodarczej. Momentem tym jest data faktycznego rozpoczęcia wykonywania tej działalności rozumianego jako pierwsza czynność w obrocie gospodarczym bezpośrednio związana z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej. Natomiast ulga na start kończy się po upływie 6 petnych miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej, przy czym w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten należy wliczyć do sześciomiesięcznego okresu, w którym przysługuje ulga, a w przypadku rozpoczęcia działalności w którymkolwiek innym dniu miesiąca, miesiąca tego nie wlicza się do tego okresu.

Stanowisko Zakładu:

Uwzględniając przedstawiony opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa, Zakład uznał stanowisko Przedsiębiorcy za prawidłowe w przedmiocie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl