DI/100000/451/901/2013 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/901/2013 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 18 czerwca 2013 r., złożonym przez (...) odnośnie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Dnia 27 czerwca 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczym wskazała, że w okresie od (...) do (...) była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w firmie: (...) z siedzibą (...) gdzie w okresie od (...), zajmowała stanowisko referenta finansowego; w okresie w (...) r. zajmowała stanowisko specjalisty ds. finansów i kadr; w okresie (....) i. zajmowała stanowisko kierownika administracyjnego; w okresie od (...) zajmowała stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Finansów i Administracji, w okresie od (...) zajmowała stanowisko specjalisty ds. rozrachunków, w okresie od (...) zajmowała ponownie stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Finansów i Administracji. Wnioskująca wskazuje, iż jej obowiązki w firmie polegały na: obsłudze zobowiązań zagranicznych; okresowym naliczaniu premii pieniężnych; weryfikacji zasadności naliczania prowizji obcych; ustalaniu oraz kontroli limitów kredytowych odbiorców; nadzorze nad rozliczeniami bankowymi oraz sprawami spornymi z odbiorcami; współpracy z instytucjami finansowymi oraz prawnymi.

Wnioskodawczym od dnia 30.04.2013 r. prowadzi własną działalność gospodarczą, opierającą się głównie na doradztwie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzaniu, która obejmuje: pozostałą działalność wspomagającą prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowanej; działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju; badaniem rynku i opinii publicznej; stosunki międzyludzkie (public relaltions) i komunikację; działalność w zakresie specjalistycznego projektowania.

Wnioskująca wskazuje, iż nawiązała współpracę z byłym pracodawcą, która będzie polegać na: koordynacji działań w zakresie obsługi klientów działu sprzedaży krajowej: tworzeniu systemów współpracy z managerami regionów, agentami handlowymi oraz osobami współpracującymi z działu obsługi klientów; tworzeniu polityki sprzedaży zleceniodawcy w zakresie rynku dystrybucyjnego; tworzeniu sposobów organizacji akcji promocyjnych sprzedaży wyrobów firmy (...) do klientów dystrybucyjnych; współudziału w spotkaniach i negocjacjach z klientami dystrybucyjnymi (...). Jednocześnie wnioskodawczyni oświadczyła, że prowadzona przeze nią działalność gospodarcza, zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 30.04.2013 r. jest pierwszą i jedyną prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1-5 ustawy z dnia 18 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Na tle powyższego stanu faktycznego wnioskująca powzięła wątpliwość, czy jest uprawniona do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie wnioskodawczyni wyraziła stanowisko, że jako osoba rozpoczynająca po raz pierwszy działalność gospodarczą jest uprawniona do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia, bowiem zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, czynności wchodzące w zakres wykonywanej przez wnioskującą w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy nie były wykonywane w ramach stosunku pracy na rzecz pracodawcy firmy (...) przez cały okres zatrudnienia. Z uwagi na powyższe zdaniem wnioskodawczyni zakres czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy różni się od obowiązków służbowych wykonywanych w ramach stosunku pracy.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu do Oddziału ZUS w Gdańsku dnia 25 lipca 2013 r.) wnioskodawczyni wskazała, że zakres i charakter wykonywanej pracy jako pracownika dla pracodawcy (...) jest odmienny od zakresu i charakteru usług, które świadczy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy i podkreśla, iż jej obowiązki w firmie polegały na: obsłudze zobowiązań zagranicznych; okresowym naliczaniu premii pieniężnych; weryfikacji zasadności naliczania prowizji obcych; ustalaniu oraz kontroli limitów kredytowych odbiorców; nadzorze nad rozliczeniami bankowymi oraz sprawami spornymi z odbiorcami; współpracy z instytucjami finansowymi oraz prawnymi. Z kolei współpraca z byłym pracodawcą polegać będzie na: koordynacji działań w zakresie obsługi klientów działu sprzedaży krajowej; tworzeniu systemów współpracy z managerami regionów, agentami handlowymi oraz osobami współpracującymi z działu obsługi klientów; tworzeniu polityki sprzedaży zleceniodawcy w zakresie rynku dystrybucyjnego; tworzeniu sposobów organizacji akcji promocyjnych sprzedaży wyrobów firmy (...) do klientów dystrybucyjnych; współudziału w spotkaniach i negocjacjach z klientami dystrybucyjnymi (...).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Art. 10 ust. 1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r., nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego.

Stosownie do treści art. 18a ust 1 powyżej cytowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej łub innych przepisów szczególnych. Z kolei dyspozycja treści art. 18a ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

*

prowadzą, lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym łub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Celem powyższej regulacji jest umożliwienie obniżenia kosztów publicznoprawnych, do jakich poniesienia zobowiązani są przedsiębiorcy, a związanych z podjęciem pierwszej działalności gospodarczej (lub kolejnej po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od zakończenia poprzedniej działalności) w okresie pierwszych 24 miesięcy jej prowadzenia, jednakże trzeba wyraźnie podkreślić, że uregulowanie zawarte w art. 18a ust 1 ww. ustawy stanowi wyjątek od ogólnej zasady i dlatego przepis ten powinien być interpretowany ściśle.

Decydujące znaczenie przy dokonywaniu oceny dopuszczalności skorzystania przez przedsiębiorcę z preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne określonych w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ustawodawca przypisuje charakterowi czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę, a następnie w ramach działalności gospodarczej. Prawa do deklarowania jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwoty nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia nie nabędzie więc w świetle cytowanego wyżej przepisu m. in. osoba uprzednio ubezpieczona jako osoba pozostająca w stosunku pracy, podejmująca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i wykonująca na rzecz osoby, z którą uprzednio pozostawała w stosunku pracy, a która w ramach obecnie prowadzonej działalności podejmuje te same czynności, które wykonywała jako pracownik. Należy podkreślić, że wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia. Dopiero, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Jednocześnie należy w tym miejscu wskazać, iż procedując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji zakreślają ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. W związku ze stwierdzeniem wnioskodawczym, iż działalność gospodarcza, którą prowadzi od dnia od dnia 30 kwietnia 2013 r. jest jej pierwszą pozarolniczą działalnością oraz że zakres i charakter wykonywanych przeze nią zakres czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy jest różny od obowiązków służbowych wykonywanych w ramach stosunku pracy, to stanowisko zaprezentowane w treści wniosku uznać należało za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...) - Wydziału Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez t| jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia

i.

Opublikowano: www.zus.gov.pl