DI/100000/451/763/2013 - Pełnienie funkcji członka zarządu a składki na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/763/2013 Pełnienie funkcji członka zarządu a składki na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w sprawie z wniosku przedsiębiorcy (...) prowadzącej (...) z dnia 17 maja 2013 r. doręczonego dnia 28 maja 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji:

- uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie aktu powołania

UZASADNIENIE

Dnia 28 maja 2013 r. r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) prowadzącej (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy u swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 czerwca 2013 r. doręczonym dnia 25 czerwca 2013 r.

Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej książek prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach, sprzedaży detalicznej gazet i artykułów piśmiennych prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach, sprzedaży detalicznej nagrań dźwiękowych i audiowizualnych prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach, działalności prawniczej, działalności rachunkowo-księgowej i doradztwu podatkowemu, pozostałym doradztwu w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Ww. działalność będzie prowadzona w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...). Spółka ta nie będzie spółką jednoosobową w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, albowiem w spółce znajdować się będzie dwóch wspólników. Wnioskodawca będzie posiadał 70% udziałów w tej spółce, a drugi wspólnik (...) obejmie pozostałe 30% udziałów. Wyklucza to uznanie takich udziałów za iluzoryczne (w rozumieniu przyjętym przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 sierpnia 2011 r., sygn. akt I UK 8/11), a spółkę za jednoosobową.

Wnioskodawca zostanie powołany do zarządu spółki. W trakcie pełnienia funkcji członka zarządu nie będzie łączył go ze spółką żaden stosunek prawny, poza powołaniem do pełnienia funkcji (sprawowania mandatu) w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych. W szczególności wnioskodawca nie będzie stroną umowy o prace, agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu. Czynności członka zarządu wykonywane będą nieodpłatnie.

Zdaniem wnioskodawcy w omawianym stanie faktycznym po stronie członka zarządu nie powstanie żaden obowiązek w zakresie ubezpieczenia społecznego. Członek zarządu nie będzie pracownikiem ani zleceniobiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Członek zarządu nie będzie również prowadził pozarolniczej działalności albowiem nie będzie wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 19 czerwca 2013 r. doręczonym dnia 25 czerwca 2013 r. wnioskodawca doprecyzował, iż jego intencją jest uzyskanie rozstrzygnięcia, co do ewentualnych przyszłych obowiązków wnioskodawcy, w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jako przyszłego członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje;

Stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę we wniosku z dnia 17 maja 2013 r. doręczonym dnia 28 maja 2013 r., dotyczące braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie aktu, powołania należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego np.: umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu.

Pogląd, iż powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy pomiędzy spółką a członkiem zarządu znajduje odzwierciedlenie w doktrynie i judykaturze (vide wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2004 r. sygn. akt I PK 51/04). Częstokroć dochodzi do nawiązania stosunku wewnętrznego o charakterze organizacyjnym. Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona jedynie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy cywilnoprawnej, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

Treść przepisu art. 6 oraz powiązanych art. 11 i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki - członka zarządu (na podstawie art. 201 k.s.h.) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie staje się więc pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje ponadto, iż wydając niniejszą interpretację odnosi się jedynie do problemu obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez wnioskodawcę jako przyszłego członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl