DI/100000/451/733/2013 - Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wartości świadczeń rzeczowych w postaci abonamentów medycznych przysługujących pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 czerwca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/733/2013 Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wartości świadczeń rzeczowych w postaci abonamentów medycznych przysługujących pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. doręczonym dnia 23 maja 2013 r. przedsiębiorcy (...) z siedzibą w (...) w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wartości świadczeń rzeczowych w postaci abonamentów medycznych przysługujących pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Dnia 23 maja 2013 r. do Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż spółka finansuje w 100% grupowe ubezpieczenie zdrowotne uprawniające pracowników do bezpłatnego korzystania z usług wybranych placówek medycznych. Abonamenty medyczne przysługują pracownikom w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, pracownicy mają prawo do korzystania z nich podczas wymienionych okresów. Kwoty abonamentów medycznych, do których pracownicy mają prawo w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego stanowią przychód pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 199Ir. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uprawnienia pracowników do korzystania z abonamentów medycznych w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego nie zostały uregulowane w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu.

Wnioskodawca powziął w tym stanie faktycznym wątpliwość odnośne dopuszczalności wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wartości abonamentu medycznego w miesiącu, w którym pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim i urlopu wychowawczego.

W ocenie wnioskodawcy wartość abonamentu medycznego nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części przysługującej za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym, gdyż abonamenty te są przychodem pracowników z tytułu stosunku pracy, a pracownicy podlegają w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego pod inny niż pracownicy tytuł do ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w części dotyczącej braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wartości świadczeń rzeczowych w postaci abonamentów medycznych przysługujących pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Jednocześnie zgodnie art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447. z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Źródłem istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych jest posiadanie tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami. Ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe co do zasady możliwe jest więc wyłącznie wówczas, gdy dana osoba posiada tytuł do ubezpieczeń lub gdy przychód osiągany przez tę osobę pozostaje w bezpośrednim związku z takim tytułem.

Podkreślenia wymaga, iż pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny od umowy o pracę tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno - rentowych. W tym okresie pracownik nie podlega pracowniczym ubezpieczeniom społecznym (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Z treści art. 18 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku ubezpieczonych pobierających zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku.

Zatem, wartość dodatkowych świadczeń rzeczowych w opisanym przypadku w postaci abonamentów medycznych, uzyskanych przez pracowników w okresie pobierania przez nich zasiłku macierzyńskiego nic stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, ponieważ prawo do tych świadczeń nie przysługuje za okres świadczenia pracy, tylko z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...)

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl