DI/100000/451/687/2013 - Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie powołania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/687/2013 Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie powołania.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 2 maja 2013 r. doręczonym dnia 14 maja 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) siedzibą w (...) w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez Członka zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie powołania.

UZASADNIENIE

Dnia 14 maja 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca w treści wniosku wskazał, iż spółka od dnia (...) zatrudnia w ramach umowy o pracę (...). W przyszłości spółka ma zamiar podjąć uchwałę i powierzyć (...) funkcję członka zarządu za wynagrodzeniem. W ramach tej funkcji (...) będzie reprezentowała spółkę w kontaktach handlowych. Ponadto (...) będzie świadczyła pracę w ramach umowy o pracę w charakterze. Wnioskodawca podkreśla, iż (...) będzie miała jeden tytuł do ubezpieczeń tj. umowę o pracę.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwości, czy wynagrodzenie (...) z tytułu pełnionej funkcji członka zarządu będzie podlegało składkom na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż za członka zarządu spółki z o.o. powołanego do tej funkcji na podstawie aktu powołania nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Powołanie na podstawie Kodeksu spółek handlowych nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczeniom tym zdaniem wnioskodawcy podlega obowiązkowo osoba, która posiada tytuł do ubezpieczeń społecznych zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego wymieniony w art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Pośród tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego przepisy te nie wymieniają członkowstwa w zarządach osób prawnych, w tym spółek kapitałowych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji w zakresie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wy nagrodzenia otrzymywanego przez Członka zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie powołania uznać należy za prawidłowe.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Dyspozycja treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy, zawiera katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Członek zarządu spółki może wykonywać swoje obowiązki jako członek zarządu zarówno na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, jak i na podstawie innego stosunku prawnego (np. na podstawie samego wyboru przez właściwy organ spółki). O powyższym decydują strony umowy, poprzez złożenie oświadczeń woli o stosownej treści.

Zatem, w odniesieniu do Członka zarządu, otrzymującego wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji wyłącznie na podstawie samego powołania (np. uchwały Zarządu spółki) nie powstaje obowiązek opłacania z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Taki bowiem tytuł nie został wymieniony w treści dyspozycji wyżej cytowanego art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zawiadamia zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, iż nie jest właściwy rzeczowo do ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne) co wynika z treści art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z dyspozycją treści art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne w sprawach zasad obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast w zakresie ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne) przedsiębiorca winien zwrócić się do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, co wynika z art. 109a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r., rur 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią art. 68 ust. 1 lit. c ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585) wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenie zdrowotne należy do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 66 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego odrębne podanie złożone zgodnie z zawiadomieniem, o którym mowa w art. 66 § 1, w terminie czternastu dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzanego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl