DI/100000/451/658/2011 - Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 października 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/658/2011 Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pana Ryszarda (...) prowadzącego działalność pod nazwą (...) doręczonym dnia 29 września 2011 r. w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne

UZASADNIENIE

Dnia 29 września 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 21 września 2011 r. Pana Ryszarda (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Opisując stan rzeczywisty wnioskodawca wskazał, iż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której podlega i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy. W dniu 11 maja 2011 r. ww. przystąpił do nowo utworzonej w formie aktu notarialnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działającej pod firmą (...) z siedzibą w (...) w której jest dwóch udziałowców-wspólników.

Jest to więc wieloosobowa spółka z o.o. Począwszy od maja 2011 r. wnioskodawca opłaca dodatkową drugą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wątpliwości ww. rodzi fakt, iż został poinformowany o konieczności opłacania drugiej składki na ubezpieczenie zdrowotne, co zostało uzasadnione treścią przepisu art. 82 ust. 5 pkt 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca wskazuje, iż w jego ocenie ww. przepis art. 82 ust. 5 pkt 9 ustawy nie pozwała na przyjęcie, iż wspólnik wieloosobowej spółki z o.o. podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu kolejnej wykonywanej działalności gospodarczej. Jeżeli celem ustawodawcy byłoby objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich wspólników spółek z o.o., to nie wymieniałby w przepisie wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., a wspólników spółek z o.o. Katalog tytułów nakładających obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wymieniony został w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ust. 1 lit. c) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wśród tych przepisów wymienia się osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Definicja takiej osoby zawarta jest w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W pkt 4 powyższego przepisu wymienia się wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. Nie wymienia się w tym przepisie osoby, będącej wspólnikiem wieloosobowej spółki z o.o. Dlatego też osoba będąca wspólnikiem wieloosobowej spółki z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz nie ma obowiązku opłacania drugiej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu bycia wspólnikiem. Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje.

Stanowisko wyrażone przez Pana Ryszarda (...) prowadzącego działalność pod nazwą (...) we wniosku o wydanie interpretacji w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 82 ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, iż jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, o której mowa ust. 5 pkt 1-5, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki. Wśród rodzajów działalności art. 82 ust. 5 nie wymienia bycia wspólnikiem, wieloosobowej spółki z o.o. Zgodnie z przywołanym art. 82 ust. 5 pkt 2) ustawy rodzajem działalności pozarolniczej jest działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jednoosobowej. Faktem jest, iż w pkt 9 przepisu wskazano, iż rodzajem działalności jest również inna, niż określona w pkt 1-8 pozarolniczą działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, jednak przyjęcie, iż dotyczy to również wspólników wieloosobowych spółek z o.o. można uznać za nadinterpretację przepisu nie znajdującą uzasadnienia biorąc pod uwagę jego literalne brzmienie. Treść art. 82 ust. 5 pkt 9 wskazuje, iż działalność, o której mowa w ww. punkcie winna być prowadzona na podstawie wymienionych grup przepisów. Oznacza to, iż chodzi o pozarolniczą działalność gospodarczą znajdującą umocowanie w przepisach o działalności gospodarczej lub innych przepisach szczególnych, a nie każdą formę aktywności. Tymczasem bycie wspólnikiem wieloosobowej spółki z o.o. nie jest traktowane jako rodzaj działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl