DI/100000/451/623/2011 - Naliczanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzeń wypłaconych sędziom sportowym z tytułu przeprowadzonych zawodów sportowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/623/2011 Naliczanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzeń wypłaconych sędziom sportowym z tytułu przeprowadzonych zawodów sportowych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009, nr 205 poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w sprawie wniosku z dnia 5 września 2011 r., złożonego w dniu 13 września 2011 r. przez (...) spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we ww. wniosku a dotyczącym naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzeń wypłaconych sędziom sportowym z tytułu przeprowadzonych zawodów sportowych.

UZASADNIENIE

Dnia 13 września 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 5 września 2011 r., złożony przez (...) spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w (...), o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi klub sportowy, w tym organizuje turnieje tenisowe. Na rzecz klubu swoje usługi świadczą sędziowie sportowi w postaci prowadzenia zawodów sportowych, którzy są delegowani przez Polski Związek Tenisowy, ale wnioskodawca nie ma wpływu na wybór poszczególnych sędziów. Z tytułu przeprowadzonych zawodów sportowych wnioskodawca wypłaca sędziom wynagrodzenie, bez zawierania umów z poszczególnymi sędziami w postaci ryczałtu sędziowskiego, nie mając wpływu na jego wysokość. Wątpliwości przedsiębiorcy budzi fakt, czy od wynagrodzenia Wypłacanego sędziom sportowym z tytułu prowadzenia zawodów sportowych ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jednocześnie wnioskodawca argumentuje, iż powyższe należności otrzymywane przez sędziów sportowych na gruncie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, a na spółce z tytułu wypłaconych należności ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy pomniejszone o koszty uzyskania przychodu i ewentualnie składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto wnioskodawca zauważa, iż z uwagi na treść art. 65 § 2 kodeksu cywilnego bez znaczenia w sprawie jest brak zawarcia umowy w formie pisemnej, gdyż o właściwości danej umowy decyduje nic jej nazwa, lecz treść.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 Ustawy o swobodzie, działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki Organizacyjnej wniosek O wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stanowisko przedsiębiorcy co do stanu faktycznego zawartego we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji należy uznać za nieprawidłowe.

Sędzią sportowym jest osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia (licencję) przyznane przez właściwy polski związek sportowy według przyjętych przez siebie ten określony związek reguł. W związku z pełnieniem swojej funkcji sędzia sportowy może otrzymywać stosowe wynagrodzenie w postaci tzw. ryczałtu, bądź ekwiwalentu sędziowskiego, jako wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji lub zwrot poniesionych kosztów w związku z przygotowaniem się do zawodów sportowych (tytułem przykładu należy tu wskazać przygotowanie stosownego Stroju, koszty dojazdu na zawody). Wysokość tych należności i kierowanie poszczególnych sędziów do udziału w określonych zawodach (turniejach) wynika z wewnętrznych przepisów danego polskiego związku sportowego.

Ubezpieczeniom społecznym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Posiadanie tytułu do ubezpieczeń co do zasady rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społecznie. W art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) ustawodawca wskazał wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Oznacza to, że osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia społecznego zostały określone w tym przepisie, zostaje objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego. Wyliczenie to jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego. Otrzymywanie z tytułu udziału w zawodach sportowych przez sędziego sportowego należności w postaci ryczałtu sędziowskiego nie stanowią samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczenia społecznego, gdyż brak jest takiego tytułu w ww. art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z kolei obowiązek uiszczania składek na ubezpieczenia zdrowotne ma swoje źródło w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), gdzie również obowiązek uiszczania składek na powyższe ubezpieczenie za określone osoby jest skorelowany posiadaniem przez te osobę określonego tytułu do ubezpieczeń wskazanego wyraźnie przez ustawodawcę. Wśród tytułów rodzących obowiązek opłacania składek ha-ubezpieczenia społeczne wskazanych w art. 66 powyższej ustawy nie ma sędziów sportowych, dlatego należności wypłacane sędziom sportowym tytułem wynagrodzenia za pełnienie funkcji za zawodach sportowych (turniejach) nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak W sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku ż art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego - VIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl