DI/100000/451/62/2011 - Odprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od zwracanych osobom wykonującym umowę zlecenia kosztów podróży odbywanych w celu należytego wykonywania zlecenia samochodami nie będącymi własnością zleceniodawcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/62/2011 Odprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od zwracanych osobom wykonującym umowę zlecenia kosztów podróży odbywanych w celu należytego wykonywania zlecenia samochodami nie będącymi własnością zleceniodawcy.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 3 lutego 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) w przedmiocie obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od zwracanych osobom wykonującym umowę zlecenia kosztów podróży odbywanych w celu należytego wykonywania zlecenia samochodami nie będącymi własnością zleceniodawcy.

UZASADNIENIE

Dnia 3 lutego 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) z dnia 28 stycznia 2011 r. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem zadnia 14 lutego 2011 r. doręczonym dnia 21 lutego 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż (...) Sp. z o.o. zwraca osobom wykonującym umowę zlecenia koszty podróży odbywanych w celu należytego wykonania zlecenia samochodami nie będącymi własnością zleceniodawcy (prywatnymi). Odbywa się to po przedstawieniu przez zleceniobiorcę ewidencji, za pomocą której udokumentowuje on przebieg pojazdu. Od ustalonych i zwróconych kwot przez zleceniodawcę na rzecz zleceniobiorcy są odprowadzane składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, zdrowotne a także na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od 1 sierpnia 2010 r. zleceniodawca nie ma obowiązku odprowadzenia składek od zwracanych kwot na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne a także na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Mając na uwadze treść wniosku w części rozpatrywanej tj. dotyczącej obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od zwracanych kwot oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) Sp. z o.o. z siedzibą w wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307).

Zgodnie z § 1 i § 2 ust. 1 pkt 13, § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, późn. zm.) podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników i osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia nie stanowi zwrot kosztów używania w jazdach lokalnych przez pracowników, dla potrzeb pracodawcy, pojazdów niebędących własnością pracodawcy - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu - określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany przez pracownika w ewidencji przebiegu pojazdu, prowadzonej przez niego według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 164, poz. 1027) wskazany przepis ma zastosowanie również do składek na ubezpieczenie zdrowotne m.in. pracowników oraz osób wykonujących umowę zlecenia.

Przepisami regulującymi kwoty ryczałtów z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdów samochodowych przez pracowników dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 z późn. zm.).

Jak wynika z przytoczonych przepisów, zwolnienie z opłacania składek jest ograniczone limitami. Nadwyżka podlega oskładkowaniu. Nie jest więc prawidłowe przyjęcie, iż zleceniodawca co do zasady zawsze nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od zwracanych kwot, o których mowa powyżej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stano faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Wydział Ubezpieczeń Społecznych.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl