DI/100000/451/602/2011 - Konsekwencje w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, jakie niesie zatrudnienie przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę, jednocześnie świadczącego usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz swojego pracodawcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/602/2011 Konsekwencje w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, jakie niesie zatrudnienie przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę, jednocześnie świadczącego usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz swojego pracodawcy.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 26 sierpnia 2011 r. doręczonym dnia 6 września 2011 r. (...) Spółka z o.o. dotyczącym konsekwencji w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, jakie niesie zatrudnienie przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę, jednocześnie świadczącego usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz swojego pracodawcy

UZASADNIENIE

Dnia 6 września 2011 r. wpłynął wniosek (...) Sp. z o.o. z dnia 26 sierpnia 2011 r. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a dotyczący konsekwencji w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, jakie niesie zatrudnienie przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę, jednocześnie świadczącego usługi w ramach działalności gospodarczej na rzecz swojego pracodawcy

Wnioskodawca wskazał, iż ma zamiar zatrudnić na umowę o pracę przedsiębiorcę, z którym łączy spółkę umowa o świadczenie usług. Wskazany przedsiębiorca świadczy usługi w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Przedmiot łączącej strony umowy o świadczenie usług jest tożsamy z przedmiotem działalności przedsiębiorcy. Miesięczne wynagrodzenie przedsiębiorcy - przyszłego pracownika ze stosunku pracy będzie wyższe od minimalnego.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca zwraca się o rozstrzygnięcie kwestii związanych z konsekwencjami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, jakie mesie zatrudnienie przedsiębiorcy na zasadzie umowy o pracę, jednocześnie świadczącego usługą w ramach działalności gospodarczej na rzecz swojego pracodawcy. Czy składki na ubezpieczenia społeczne za osobę świadczącą usługi w ramach działalności gospodarczej i wystawiającej faktury rozlicza pracodawca, na rzecz którego praca jest świadczona, czy osoba ta będzie sama opłacać składki.

W opinii wnioskodawcy umowa o świadczenie usług zawarta z przedsiębiorcą będącym jednocześnie pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę, nie rodzi obowiązku objęcia ubezpieczeniami społecznymi przez pracodawcę. Zakres prac wykonywanych w ramach działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę jest inny, niż praca wykonywana na podstawie umowy o pracę. W ramach działalności gospodarczej przedsiębiorca wykonuje prace na własnych, specjalistycznych maszynach, których nie ma na terenie zakładu pracy wnioskodawcy.

Jako podstawę prawną swego stanowiska wnioskodawca wskazuje, iż art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 5, art. 8 ust. 2a, ust. 6 pkt 1, art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) Sp. z o.o. we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 18 ust. 4 pkt 5a ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracownicy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowani ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Mogą oni dobrowolnie, na swój wniosek, być objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów. Jednakże pracownicy, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów.

Jednocześnie z istoty prowadzenia działalności gospodarczej wynika okoliczność zawierania umów, w tym również umów o świadczenie usług na rzecz różnych podmiotów, a sam fakt ich świadczenia na rzecz pracodawcy nie rodzi w tym przypadku dodatkowych obowiązków z zakresu zgłaszania do ubezpieczeń. Równocześnie na wnioskodawcy nie ciążą obowiązki z tytułu wykonywania działalności gospodarczej przez przyszłego pracownika. W takim przypadku nie ma bowiem zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w myśl którego za pracownika uważa się także osobę, która umowę cywilną wykonuje u własnego pracodawcy lub na jego rzecz.

Podsumowując, jeżeli pracownik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie wykonuje umowę o świadczenie usług w ramach prowadzonej przez siebie działalności (przedmiot umowy o świadczenie usług pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności, przychód uzyskiwany z umowy o świadczenie usług jest opodatkowany jako przychód z działalności), umowa o świadczenie usług jest zawarta z własnym pracodawcą, drugim tytułem do ubezpieczeń społecznych - obok stosunku pracy - jest prowadzenie działalności gospodarczej. Z tytułu umowy o świadczenie usług osoba ta nie podlega ubezpieczeniom - ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. W sytuacji, gdy z umowy o pracę podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają charakter dobrowolny (obligatoryjne jest ubezpieczenie zdrowotne). Jeżeli podstawa ta jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, wymieniona osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu (i ubezpieczeniu zdrowotnemu) również z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany łub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl