DI/100000/451/600/2011 - Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/600/2011 Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku:

- uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 8 września 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) a dotyczące kontynuowania prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia,

- odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej zastosowania właściwego kodu tytułu do ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

Dnia 8 września 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zainteresowana wskazała, iż od 1 października 2010 r. dokonała zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej z kodem 05700. Od dnia 1 maja 2011 r. (...) zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczonego chorobowego i jednocześnie zadeklarowała wyższą podstawę naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. W związku z tym, zainteresowana dokonała korekty kodu tytułu do ubezpieczeń społecznych z 057000 na 051000.

Od 24 lipca 2011 r. zainteresowana przebywa na urlopie macierzyńskim.

Wątpliwości (...) budzi fakt, czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego będzie w dalszym ciągu mogła opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego.

W tym stanie faktycznym (...) stoi na stanowisku, iż od 1 maja 2011 r. tj. od momentu pobierania zasiłku macierzyńskiego powinna dokonać korekty kodu tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym z 051000 na 057000 i z takim kodem w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego powinna składać deklaracje rozliczeniowe. W ocenie zainteresowanej po okresie korzystania z zasiłku macierzyńskiego do upływu 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej tj. do 30 września 2012 r. ma prawo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Zdaniem (...), spełnia ona bowiem warunki określone w art. 18a ust. 1 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do tego, aby mogła skorzystać z powyższego uprawnienia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) we wniosku o wydanie interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w części dotyczącej kontynuowania prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 18a. ust. 1. ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Powyższe, nie ma zastosowania do osób, które:

1.

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2.

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 18a ust. 2 ww. ustawy).

W świetle przywołanego przepisu wskazać należy, iż okoliczność taka jak np. korzystanie z urlopu macierzyńskiego (niezależnie od tego czy w tym okresie działalność jest prowadzona, czy też czasowo jej zaprzestano) w trakcie pierwszych 24 miesięcy od rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, nie przesądza o tym, iż przedsiębiorca nie może po zakończeniu urlopu kontynuować do upływu 24 miesięcy, opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie ma również przeszkód, do tego aby przedsiębiorca dalej kontynuował to prawo do końca upływu pierwszych 24 miesięcy, jeżeli w okresie tym wcześniej zadeklarował wyższą podstawę, która nie uprawniała go do ulgi w opłacaniu składek.

Natomiast w części dotyczącej zastosowania właściwego kodu tytułu do ubezpieczeń społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku odmawia wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Oznacza to, iż wiążące interpretacje w formie decyzji mogą zostać wydane tylko w odniesieniu do wskazanych w cytowanym przepisie spraw. W przypadku, gdy wniosek o wydanie pisemnej interpretacji zostanie złożony w sprawie nie odnoszącej się do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia» przez przedsiębiorcę w jego indywidualnej sprawie daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, właściwy do rozpoznania wniosku Oddział Zakładu obowiązany jest odmówić wydania takiej interpretacji.

Należy Wskazać, iż Zakład nie rozstrzyga w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej kwestii związanych z zasadami składania dokumentów rozliczeniowych, a także związanych ze stosowaniem właściwego kodu tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Kwestie te nie mieszczą się w zakresie przedmiotowym art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, gdyż w istocie dotyczą jedynie zasad wypełniania i składania odpowiednich dokumentów ubezpieczeniowych, są to kwestie o charakterze technicznym, z których nie wynika bezpośrednio obowiązek ponoszenia składek na ubezpieczenia społeczne, a tym samym nie podlegają interpretacji na podstawie przepisów tej ustawy.

W konsekwencji, stwierdzić należy iż w tym zakresie brak jest podstaw do wydania interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Jednocześnie wskazać należy, iż wnioskodawca zachowuje prawo do wystąpienia w przedmiotowej sprawie do właściwej (zgodnie z miejscem swojej siedziby statutowej) terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu z zapytaniem na zasadach ogólnych regulowanych przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Koszalinie Wydziału IV Pracy i Ubezpieczeń.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl