DI/100000/451/599/2011 - Składki na ubezpieczenie społeczne od umowy zlecenia zawartej z pracodawcą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 października 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/599/2011 Składki na ubezpieczenie społeczne od umowy zlecenia zawartej z pracodawcą.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (...) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (...) z siedzibą w (...) złożonym w dniu 8 września 2011 r., a dotyczącym obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartej umowy zlecenia z osobami, które świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia na rzecz innego podmiotu, u którego jednocześnie te osoby są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Dnia 8 września 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (...) z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż rozważa możliwość zatrudnienia osoby, bądź kilku osób na podstawie umowy zlecenia i w zależności od posiadanych tytułów do ubezpieczeń będą podlegały z tytułu zawartej z nim umowy zlecenia dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i ubezpieczeniom rentowym. Jednocześnie przedsiębiorca wskazuje, iż zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca, który zawarł jednocześnie kilka obowiązujących umów zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i ubezpieczeniom rentowym tylko z tytułu jednej, najwcześniej zawartej umowy, ale z możliwością zmiany na inną umowę, z tytułu której będzie obowiązkowo podlegał ww. ubezpieczeniom. Wątpliwości przedsiębiorcy budzi fakt, czy zleceniobiorca, z którym zawarł umowę zlecenia, a który dodatkowo jest związany inną wcześniej zawartą umową zlecenia z innym podmiotem, z którym wiąże go również umowa o pracę, to czy z tytułu zawartej umowy zlecenia wnioskodawcą z podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i ubezpieczeniom rentowym tylko dobrowolnie.

We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przedsiębiorca zaprezentował stanowisko, że zleceniobiorca w przedstawionym stanie faktycznym zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o. systemie ubezpieczeń społecznych, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i ubezpieczeniom rentowym tylko z tytułu jednej, najwcześniej zawartej umowy, ale z możliwością zmiany na inną umowę, z tytułu której będzie obowiązkowo podlegał ww. ubezpieczeniom.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stanowisko przedsiębiorcy we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji należy uznać za nieprawidłowe.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane są w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.). W myśl postanowień art. 6 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy, osoby fizyczne, które na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świadczą pracę na postawie umowy agencyjnej, lub umowy zlecenia. podlegają z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile nie są uczniami gimnazjów, szkół ponadpodstawowych oraz studentami do ukończenia 26 roku życia. Zastosowanie powyższego przepisu doznaje ograniczenia w przypadku, gdy osoba, która świadczy pracę w ramach umowy zlecenia posiada inny tytuł rodzący obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Wówczas bowiem na gruncie art. 9 ust. 2 wskazanej ustawy osoba, która spełnia warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnemu i rentowym z kilku tytułów (w tej sytuacji zawarcia dwóch umów zlecenia) jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Osoba ta może na swój wniosek być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń. Z kolei art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy systemie ubezpieczeń społecznych, stanowi, iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają między innymi pracownicy, zaś zgodnie z art. 8 ust. 2a za pracownika, w rozumieniu ww. ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej, umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 1 pracownicy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy. Jeżeli więc pracownik wykonuje pracę na podstawie dodatkowo zawartej umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą to z tytułu wykonywania tej umowy w zakresie ubezpieczeń społecznych traktowany jest jak pracownik, tzn. podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak w przypadku umowy o pracę, tj. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tej osoby stanowi łączny przychód, uzyskiwany z umowy o pracę oraz z umowy zlecenia.

Odnosząc to do przyszłego stanu faktycznego będącego przedmiotem wniosku przedsiębiorcy, należy stwierdzić, iż w przypadku gdy osoba, z którą zawarto umowę zlecenia posiada również zawartą umowę zlecenia z innym podmiotem trzecim, z którym jest związana również umową o pracę, to powyższe uregulowanie nie będzie mieć zastosowania, bo nie dojdzie do zbiegu tytułów do ubezpieczeń, o których mowa w art. 9 ust. 2 wskazanej ustawy.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego - XIV Wydziału Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl