DI/100000/451/58/2011/KG - Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu kilku umów cywilnoprawnych zawartych przez zleceniobiorcę z tym samym podmiotem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/58/2011/KG Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu kilku umów cywilnoprawnych zawartych przez zleceniobiorcę z tym samym podmiotem.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147) w związku z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 1 lutego 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) z siedzibą w (...) w sprawie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu kilku umów cywilnoprawnych zawartych przez zleceniobiorcę z tym samym podmiotem.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektoratu w Słubicach wpłynął wniosek (...) z siedzibą w o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż zatrudnia pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej, która stanowi dla tej osoby jedyny tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym. Z pracownikiem, o którym mowa we wniosku przedsiębiorca zawarł kolejną umowę zlecenia, nie wykluczając przy tym zawarcia w kolejnych miesiącach dodatkowej umowy zlecenia.

W uzupełnieniu swego wniosku przedsiębiorca doprecyzował, iż pierwsze dwie umowy zlecenia zostały zawarte w dniu 1 stycznia 2011 r. na okres jego wykonywania od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Trzecia z umów zostanie zawarta w dniu 1 kwietnia 2011 r., zaś wykonywanie pracy na jej podstawie będzie miało miejsce w okresie od 1 kwietnia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.

Wnioskodawca na tle wskazanego powyżej stanu faktycznego powziął wątpliwość czy zawarcie kliku umów zleceń z tą samą osobą rodzi obowiązek po stronie płatnika składek do odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów uzyskanych przez zleceniobiorcę z tytułu wszystkich tego typu umów.

We wniosku o wydanie interpretacji wnioskodawca zaprezentował stanowisko wskazujące na konieczność odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne w stosunku do każdej z umów zleceń zawartych tą samą osobą.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę (...) we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby fizyczne, które na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są osobami świadczącymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia podlegają z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile nie są nie są uczniami gimnazjów, szkół ponadpodstawowych oraz studentami do ukończenia 26. roku życia.

Zgodnie zaś z postanowieniami art. 11 ust. 2 przywołanej ustawy, osoby o których mowa powyżej mogą na swój wniosek podlegać ubezpieczeniu chorobowemu (ubezpieczenie to ma w tym przypadku charakter dobrowolny).

Zastosowanie powyższych przepisów doznaje jednakże ograniczenia w przypadku, gdy osoba świadczy swą pracę na rzecz pracodawcy na podstawie kilku umów zleceń. Wówczas bowiem na gruncie art. 9 ust. 2 wskazanej ustawy osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (w tym w sytuacji zawarcia kilku umów zleceń), jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub też zmienić tytuł ubezpieczeń.

Powyższe oznacza, iż pierwszeństwo w podleganiu ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia ustawodawca przypisał temu tytułowi, który powstał najwcześniej. Dopiero złożenie oświadczenia przez zleceniobiorcę, o którym mowa powyżej spowoduje modyfikację w schemacie podlegania ubezpieczeniom społecznym przez zleceniobiorcę.

Nadto zwrócić należy uwagę, iż dopiero wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia-nie zaś samo zawarcie takiej umowy powoduje powstanie obowiązku ubezpieczenia społecznego lub też ewentualnie wyboru albo zmiany tego tytułu ubezpieczenia, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o s.u.s.

W świetle powyższego brak jest podstaw do przyjmowania, iż każda umowa zlecenia zawarta pomiędzy tymi samymi stronami stanowi obligatoryjny tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Mając powyższe na względzie orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla. przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gorzowie Wielkopolskim. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl