DI/100000/451/56/2011 - Objęcie składkami na ubezpieczenia społeczne stypendium wypłacanego na podstawie umowy stypendialnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/56/2011 Objęcie składkami na ubezpieczenia społeczne stypendium wypłacanego na podstawie umowy stypendialnej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 31 stycznia 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania przepisów w zakresie objęcia składkami na ubezpieczenia społeczne stypendium wypłacanego na podstawie umowy stypendialnej.

UZASADNIENIE

Dnia 31 stycznia 2011 r. do III Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w (...) wpłynął wniosek (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów w zakresie objęcia składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne stypendium wypłacanego na podstawie umowy stypendialnej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 lutego 2011 r. doręczonym dnia 24 lutego 2011 r. Wnioskodawca (...) wskazał, iż (...) Sp. z o.o. jest właścicielem aptek i chcąc pozyskać nowych pracowników zamierza udzielać stypendium studentom V roku na kierunku Farmacja na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego przez okres 15 miesięcy, za co oczekuje zobowiązania do zawarcia umowy o pracę z przyszłym farmaceutą Z powyższego 15 miesięcznego okresu, 6 miesięczny staż zawodowy jest dla studentów tego kierunku obowiązkowy. Na powyższy 6 miesięczny staż stypendysta jest kierowany do konkretnej apteki przez dziekana wydziału farmacji, praktyka ta nie jest płatna. W okresie pobierania stypendium stypendysta zobowiązuje się do odbycia stażu w aptece wnioskodawcy oraz do obrony pracy magisterskiej do dnia 30 czerwca danego roku. Stypendysta w umowie stypendialnej zobowiązuje się do zawarcia umowy o pracę z fundatorem po odbyciu stosownego stażu, a spółka zobowiązuje się do zawarcia stosownej umowy o pracę ze stypendystą. Stypendium ma być wypłacane co miesiąc na konto stypendysty, a jego wysokość będzie ustalana indywidualnie w umowie stypendialnej i będzie jednakowa przez cały okres jego. trwania (również w okresie praktyk obowiązkowych). W przypadku, gdy stypendysta nie dotrzyma jakiegokolwiek zobowiązania wobec wnioskodawcy - spółki - Fundatora określonego w Regulaminie w sprawie zasad i trybu przyznawania stypendium i decyzja o przyznaniu stypendium zostanie uchylona, bądź nie dojdzie do zawarcia umowy o pracę ze spółką - fundatorem w terminie określonym w umowie, z przyczyn leżących po stronie stypendysty, bądź umowa o pracę zostanie rozwiązana przed upływem okresu określonego w umowie stypendialnej bez wypowiedzenia z winy stypendysty, za wypowiedzeniem dokonanym przez stypendystę, za wypowiedzeniem dokonanym przez spółkę - fundatora z przyczyn leżących po stronie stypendysty, stypendysta jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty pobranego stypendium. Wskazane stypendium ma charakter prywatny, fundowany, nie jest uregulowane w przepisach prawa cywilnego ani prawa pracy, należy je więc, zdaniem wnioskodawcy, traktować jako świadczenie o charakterze pieniężnym, okresowym, skierowane do konkretnej osoby.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, że powyższe stypendium, w związku z brakiem podstaw do objęcia powyższego stypendium składkami na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, nie podlega tym ubezpieczeniom. Wprawdzie okres 6 miesięcznego stażu zawodowego co do zasady pociąga za sobą obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (art. 6 ust. 5a ustawy o systemie ubezpieczeń, społecznych stanowi, iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami pobierającymi stypendium w okresie, odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy (w tym jednostki naukowe) podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych), jednakże w ocenie wnioskodawcy - spółki, w związku z faktem, iż z przepisu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 16 ust. 9a) wynika, iż składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających stypendium w okresie szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego, kierowanych przez podmioty inne niż powiatowe urzędy pracy, finansują w całości, z własnych środków, podmioty kierujące, a zdaniem wnioskodawcy, nie jest on podmiotem kierującym więc Spółka nie jest zobowiązana do ich finansowania i odprowadzania.

W uzupełnieniu wniosku, w piśmie z dnia 17 lutego 2011 r. wnioskodawca wskazał, iż nie korzysta z publicznych środków wspólnotowych i publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz.1206 z późn. zm.) albo ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. Nr 84, poz. 712 i Nr 157, poz. 1241).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) we wniosku o wydanie interpretacji w części dotyczącej objęcia stypendiów składkami na ubezpieczenia społeczne uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 6a ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, jeżeli nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Płatnikiem składek za te osoby są inne niż powiatowe urzędy pracy podmioty kierujące wymienione w art. 4 pkt 2 lit. za) powołanej ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż (...) Sp. z o.o. zamierza jedynie pozyskiwać pracowników do swoich aptek zawierając z nimi uprzednio stosowne umowy stypendialne. Wypłacane stypendia będą miały charakter prywatny, fundowany, a ich wysokość będzie ustalana indywidualnie w umowie. We własnym stanowisku w sprawie i w jego uzupełnieniu wnioskodawca wskazuje, iż nie jest podmiotem kierującym w znaczeniu przyjętym w ww. ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zawarty we wniosku opis stanu faktycznego jest dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wiążący, a w świetle przywołanych w nim okoliczności, należy uznać, iż brak jest podstaw do finansowania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze po wyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...) Wydział Ubezpieczeń Społecznych.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl