DI/100000/451/557/2011 - Ustalenie prawa do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/557/2011 Ustalenie prawa do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (...) złożonym w dniu 22 sierpnia 2011 r., a dotyczącym ustalenia prawa do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Dnia 22 sierpnia 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wskazała, iż w jest osobą prowadząca pozarolniczą działalność gospodarcza, opodatkowana na zasadach ogólnych, która od 2 grudnia 2010 r. do 7 czerwca 2011 r. była niezdolna do pracy i pobierała zasiłek chorobowy, zaś od 8 czerwca 2011 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jednocześnie w dniu 6 maja 2011 r. uzyskała orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W okresie pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego wnioskodawczym była zwolniona z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne uiszczała w pełnej wysokości.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt, czy w powyższym stanie faktycznym będzie miał zastosowanie art. 82 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), który stanowi, że składką na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, w przypadku gdy osoba ta uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury. Wnioskodawczyni uzasadniając swoje stanowisko wskazuje, iż od dnia 6 maja 2011 r., tj. od dna uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, ma prawo do zwolnienia z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż nie osiąga z tego tytułu żadnych przychodów, a tym samym warunek nieprzekraczania przychodów uzyskiwanych z tej działalności z tego tytułu w wysokości 50% miesięcznie kwoty najniższej emerytury.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stanowisko przedsiębiorcy we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji należy uznać za prawidłowe.

Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu uregulowane są w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), zaś ubezpieczeniu. zdrowotnemu podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zgodnie z brzmieniem art. 66 ust. 1 pkt 1 obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnegó podlegają między innymi pracownicy w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osobami z nimi współpracującymi, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Ustawodawca wskazał w tym przepisie krąg osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Katalog ten ma charakter zamknięty, gdyż jedynie osoby wymienione w tym przepisie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Realizacja tego obowiązku następuje poprzez zgłoszenie określonej osoby do ubezpieczenia oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie. Ustanowienie przez ustawodawcę powyższej zasady doznaje ograniczenia podmiotowego w odniesieniu do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i posiadających orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Zgodnie bowiem z art. 82 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, od osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, w przypadku gdy osoba ta:

1.

Uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub

2.

opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Użycie w konstrukcji przepisu alternatywy powoduje, że nie muszą obydwa warunki być spełnione łącznie spełniony, wystarczy jedynie spełnienie warunku z pkt 1, lub pkt 2. A zatem jeśli osoba posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu której uzyskuje przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury, to nie ma obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu tej działalności.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego - VII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl