DI/100000/451/544/2013 - Składki na ubezpieczenia społeczne za osobę, z którą został zawarty kontrakt menedżerski i która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/544/2013 Składki na ubezpieczenia społeczne za osobę, z którą został zawarty kontrakt menedżerski i która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 26 marca 2013 r. doręczonego dnia 16 kwietnia 2013 uzupełnionego dnia 27 maja 2013 r., przedsiębiorcy (...) w części dotyczącej obowiązku opłacania przez spółkę składek na ubezpieczenia społeczne za osobę, z którą został zawarty kontrakt menedżerski, i która nie prowadzi działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 16 kwietnia 2013 r. wpłynął do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Gdańsku wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 maja 2013 r. doręczonym dnia 27 maja 2013 r.

Wnioskodawca wskazał, iż w dniu (...) Sąd Apelacyjny w (...) Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał wyrok (...) w sprawie będącego członkiem zarządu w spółce. Przedmiotem sporu w tej sprawie było rozstrzygnięcie czy Pan (...) pozostaje w stosunku pracy ze spółką. Główne wątpliwości dotyczyły istnienia podporządkowania pracowniczego, Sąd Apelacyjny w Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ustalił, iż strony nie były związane stosunkiem pracy, który powodowałby obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W ocenie sądu brak było również innego podmiotu, pod którego kierownictwem Pan pozostawałby pracy świadczeniu pracy.

Z uwagi na powyższe, wnioskodawca uważa, iż brak jest podstaw, aby spółka w dalszym ciągu opłacała składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę łączącej strony. Jednocześnie Pan (...) faktycznie pełni jednak funkcję Prezesa Zarządu spółki i wykonuje czynności związane z zarządzaniem spółką i prowadzeniem jej bieżących spraw. Brak jest tytułu prawnego (stosunku łączącego spółkę i Pana (...) do opłacania składek na ubezpieczenia Społeczne w związku z okolicznością spraw spółki przez Pana (...).

Spółka rozważa aktualnie zawarcie z Panem (...) kontraktu menedżerskiego kompleksowo regulującego jego prawa i obowiązki wynikające z pełnienia funkcji członka zarządu w spółce oraz prowadzenia bieżących spraw w tym również określającego wynagrodzenie na rzecz Pana (...). Dodatkowo rozważane jest, czy Pan (...) świadczyć będzie usługi w ramach kontraktu jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, czy też jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

W tym stanic faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwości, czy zawarcie kontraktu menedżerskiego powoduje, iż spółka powinna potrącić z wypłacanej kwoty wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Czy dla powstania po stronie spółki obowiązku potrącania składek na ww; ubezpieczenia będzie miało znaczenie, iż Pan (...) prowadzi działalność gospodarczą.

W piśmie z dnia 17 maja 2013 r., doręczonym dnia 27 maja 2.013 przedsiębiorca wskazał, iż planowana umowa zostanie wprost nazwana jako kontrakt menedżerski. W założeniu ma ona stanowić umowę cywilno prawną, której nie można wprost utożsamić z umowa zlecenia, ponieważ jej treść będzie miała szerszy charakter, niż zwykłe zlecenie co jest konsekwencją specyfiki kontraktu menedżerskiego. Niemniej jednak wnioskodawca podkreśla, iż do kontraktu menadżerskiego będą miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu.

Ponadto. wnioskodawca wskazał, iż Pan (...) pobiera wynagrodzenie jako likwidator zasądzone przez Sąd okręgowy w (wynagrodzenie to nie jest objęte obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne). Pan jest również Członkiem Zarządu spółki, gdzie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie również nie objęte obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od miesiąca 2012 r. Pan (...) został wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych jako pracownik spółki, z uwagi na rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w (...). Umowa o pracę zostanie formalnie rozwiązana za. porozumieniem stron w (...) momencie podpisania kontraktu menedżerskiego.

We wniosku o wydanie interpretacji Wnioskodawca interpretował stanowisko wskazując na to, iż zawarcie kontraktu menedżerskiego z Panem (...) na podstawie, którego będzie świadczył na rzecz spółki usługi polegające na zarządzaniu spółką i prowadzeniu jej spraw bieżących, spowoduje powstanie tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczania zdrowotnego. Spółka będzie zatem zobowiązana do potrącania składek na te ubezpieczenia. Obowiązek taki powstanie przy tym po stronie spółki wtedy, gdy Kontrakt zostanie zawarty z Panem (...) jako osobą nie prowadzącą działalności gospodarczej.

Uzasadnienia swojego stanowiska w tym okresie wnioskodawca upatruje w treści art. 6 ust. 1 pkt. 4 oraz art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli natomiast Kontrakt zostanie zawarty jako osobą prowadzącą działalność gospodarczą, to składki na powyższe ubezpieczenia powinny być opłacane przez Pana we własnym zakresie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji w części dotyczącej obowiązku opłacania przez spółkę składek na ubezpieczenie społeczne osobę, z którą został zawarty kontrakt menedżerski, a która nie prowadzi działalność gospodarczą uznać należy za prawidłowe.

Artykuł 10 ust. 1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Natomiast w myśl art. 33d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.). W art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) ustawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Jeśli kontrakt menedżerski nie został zawarty na podstawie umowy o pracę, ma charakter umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Tym samym osoba wykonująca taką umowę podlega ubezpieczeniom społecznym na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców.

W myśl postanowień art. 6 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy, osoby fizyczne, które na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świadczą pracę na postawie umowy agencyjnej, łub umowy zlecenia podlegają z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile nie są uczniami gimnazjów, szkół ponadpodstawowych oraz studentami do ukończenia 26 roku życia.

Osoba zarządzająca z tytułu wykonywania kontraktu menedżerskiego stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 71, poz. 74 późn. 2111.) o systemie ubezpieczeń społecznych - w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zarządu do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne o czym stanowi art. 11 ust. 2 wskazanej ustawy.

Wobec oświadczenia wnioskodawcy w piśmie z dnia 17 maja 2013 r. stanowiącym uzupełnienie do wniosku, iż Pan (...) w momencie zawarcia Kontraktu menedżerskiego nie będzie posiadał poza Kontraktem menedżerskim innych tytułów do ubezpieczeń społecznych, stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej obowiązku opłacania przez spółkę składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu Kontraktu menedżerskiego zawartego z Panem (...), który nie prowadzi działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

Na marginesie należy podkreślić, iż jednoznaczny sposób ujęcia przez ustawodawcę zakresu przedmiotowego wniosków o wydanie pisemnej interpretacji, uniemożliwia Zakładowi wydanie interpretacji w sprawach dotyczących m.in. zakwalifikowania określonej umowy (np. kontraktu menedżerskiego) jako umowy zlecenia. Takie ustalenie nic odbywa się w oparciu o przepisy, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.

W postępowaniu wszczętym wskutek wniesienia wniosku Zakład zobligowany jest wydać interpretację treści przepisów prawa co do zakresu i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji wskazanej we wniosku, nie może podważać stanu faktycznego, uzupełniać go. zmieniać w oparciu o inne źródła, czy też wiedzę znana organowi z urzędu.

Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zawiadamia zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, iż nie jest właściwy rzeczowo do ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne) co wynika z treści art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z dyspozycją treści art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne w sprawach zasad obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast w zakresie ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne) przedsiębiorca winien zwrócić się do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, co wynika z art. 109a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią art. 68 ust. 1 lit. c ustawy 2 dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585) wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenie zdrowotne należy do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 66 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego odrębne podanie złożone zgodnie z zawiadomieniem, o którym mowa w art. 66 § 1 w terminie czternastu dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i sianu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl