DI/100000/451/543/2011 - Składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy zlecenia zawartej z członkiem zarządu spółki zatrudnionym zarazem na umowę o pracę w innym podmiocie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/543/2011 Składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy zlecenia zawartej z członkiem zarządu spółki zatrudnionym zarazem na umowę o pracę w innym podmiocie.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 16 sierpnia 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) w (...) w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy zlecenia zawartej z członkiem zarządu spółki zatrudnionym zarazem na umowę o pracę w innym podmiocie.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.).

Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż w związku z powołaniem przez Radę Nadzorczą członka zarządu spółki zawarto z nim umowę cywilnoprawną. Z umowy tej wynika, iż członek zarządu otrzymywać będzie stałe wynagrodzenie miesięczne. Osoba ta jest zarazem zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej spółce i otrzymuje przychody podlegające opodatkowaniu, które są wyższe od minimalnego wynagrodzenia. Od przychodów tych opłacane są wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne. Obie spółki są powiązane osobowo i kapitałowo.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwość, czy po zawarciu umowy zlecenia powołany członek zarządu podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu tak jak zleceniobiorca, czy też w związku z powołaniem i wykonywaniem funkcji członka zarządu nie będzie podlegał żadnemu ubezpieczeniu.

W ocenie wnioskodawcy opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia członka zarządu spółki zależy od podstawy prawnej, na jakiej sprawuje on tę funkcję.

Jeżeli obowiązki członka zarządu spółki są wykonywane w ramach stosunku pracy, to wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu tej spółki należy wliczyć do podstawy wymiaru składek na pracownicze ubezpieczenia społeczne w oparciu o treść art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z kolei w sytuacji, gdy członkowie zarządu pełnią swoje funkcje na podstawie powołania uchwałą nadrzędnego organu nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jak argumentuje wnioskodawca przepis art. 6 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy nie wymienia bowiem takiego powołania jako tytułu do ubezpieczeń społecznych. Brak jest również podstaw do odprowadzania z tego tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne wobec braku stosownej regulacji w przepisie art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W związku z tym, wypłacane wynagrodzenie za pełnioną na podstawie powołania funkcję członka zarządu nie podlega wówczas ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Natomiast w przypadku zawarcia umowy zlecenia z członkiem zarządu, który posiada inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a mianowicie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym ze stosunku pracy w innej spółce, powstanie jedynie z tytułu umowy zlecenia obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Zgodnie zaś z art. 11 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy, osoby te podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

Członek zarządu spółki może wykonywać swoje obowiązki zarówno na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, jak i na podstawie innego stosunku prawnego (np. na podstawie samego wyboru przez właściwy organ spółki). O powyższym decydują strony umowy, poprzez złożenie oświadczeń woli o stosownej treści.

W przypadku członka zarządu (sprawującego swoją funkcję wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej), który zatrudniony jest jednocześnie na podstawie umowy o pracę w innym podmiocie, a otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu w przeliczeniu na okres miesiąca w kwocie wyższej od minimalnego wynagrodzenia, obowiązkowym ubezpieczeniem z tytułu umowy zlecenia będzie dla takiej osoby jedynie ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie bowiem z treścią art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) osoba wykonująca pracę na podstawie umowy o pracę, spełniająca jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z umowy zlecenia jest obejmowana obowiązkowo tymi ubezpieczeniami wyłącznie ze stosunku pracy. Obowiązkowa w myśl art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) z tytułu umowy zlecenia jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Osoba ta może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z umowy zlecenia. Jeżeli jednak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty określonej od w art. 18 ust. 4 pkt 5a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę) wówczas ubezpieczony podlega również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z umowy zlecenia.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Toruniu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl