DI/100000/451/54/2011 - Możliwość kontynuowania prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku rozpoczęcia współpracy z byłym pracodawcą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/54/2011 Możliwość kontynuowania prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku rozpoczęcia współpracy z byłym pracodawcą.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 31 stycznia 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...), dotyczącym możliwości kontynuowania prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku rozpoczęcia współpracy z byłym pracodawcą.

UZASADNIENIE

Dnia 31 stycznia 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż działalność gospodarczą prowadzi od 4 stycznia 2010 r. W chwili obecnej zamierza rozpocząć współpracę z byłym pracodawcą, u którego stosunek pracy ustał dnia 31 grudnia 2009 r., w wyniku zwolnień grupowych. Zakres prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej pokrywa się częściowo z zakresem czynności wykonywanych uprzednio na rzecz byłego pracodawcy. W 2010 r. wnioskodawca nie wykonywał działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt, czy w przypadku rozpoczęcia współpracy z byłym pracodawcą, w dalszym ciągu będzie miał prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nie utraci prawa do ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu rozpoczętej w styczniu 2010 r. działalności gospodarczej.

Wnioskodawca podkreślił, iż w bieżącym roku kalendarzowym 2011 oraz w poprzednim roku kalendarzowym 2010 nie wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zdaniem wnioskodawcy, straciłby prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, gdyby takie czynności wykonywał w 2010 r. Wówczas w ocenie wnioskodawcy można stwierdzić, iż w poprzednim roku kalendarzowym tj. 2009 wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej wykonywanej na rzecz byłego pracodawcy. Z uwagi jednak, iż żadnych czynności na rzecz byłego pracodawcy w 2010 r. nie wykonywał, nie zachodzą okoliczności wyłączające powyższe uprawnienie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 18a ust. 1. ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Powyższe, nie ma zastosowania do osób, które:

1.

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2.

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 18a ust. 2 ww. ustawy).

Z powyższego wynika, iż prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na "preferencyjnych" zasadach ma osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, która nie prowadzi i nie prowadziła pozarolniczej działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych.

Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność nie będzie wykonywała w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych jej prowadzenia, działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku przed rozpoczęciem tej działalności pracowała lub będzie ją wykonywała, z tym że usługi świadczone na rzecz byłego pracodawcy będą inne, niż zakres czynności wykonywanych wcześniej na podstawie umowy o pracę, to może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru stanowiącego 30% minimalnego wynagrodzenia.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń w Warszawie.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl