DI/100000/451/513/2011 - Ustalenie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 sierpnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/513/2011 Ustalenie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 27 lipca 2011 r. przez (...) w sprawie ustalenia prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2011 r. do III Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, Inspektorat w Piasecznie wpłynął wniosek pana (...) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.).

Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż z dniem 20 sierpnia 2010 r. rozpoczął wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej i z tytułu jej prowadzenia podlegał ubezpieczeniu społecznemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Od dnia 1 czerwca 2011 r. został wyłączony z ubezpieczenia przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podlega ubezpieczeniom społecznym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt, czy ma prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku o wydanie interpretacji przedsiębiorca zaprezentował stanowisko, iż w sytuacji, gdy nie minęły jeszcze 24 miesiące od rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i nie świadczy usług na rzecz byłego pracodawcy, to jest uprawniony do zadeklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Stanowisko wyrażone przez Pana (...) we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a ust. 10 Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.), za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem wspólników spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rolnik podlegający ubezpieczeniu społecznemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej dla pozostania w rolniczym systemie ubezpieczenia społecznego musi między innymi legitymować się co najmniej trzyletnim okresem ubezpiecza społecznego rolników w pełnym zakresie.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych, od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota w wysokości nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Przepis ten nie znajduje zastosowania w odniesieniu do tych ubezpieczonych, którzy:

* prowadzą lub prowadzili w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalność gospodarczą.

Należy podkreślić, że prawo do opłacania niższych składek przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, jednakże nie decyduje data, od której powstał obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym. Powyższe uprawnienie ma charakter okresowy, gdyż przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od daty rozpoczęcia działalności, pod warunkiem, iż jest to pierwsza pozarolniczą działalność gospodarcza. Uprawnienie do skorzystania przez osobę rozpoczynającą pozarolniczą działalność gospodarczą do zadeklarowania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia ma charakter ciągły w tym znaczeniu, że termin 24 miesięczny nie podlega wydłużeniu w przypadku, gdy przedsiębiorca w określonych miesiącach nie miał podstaw, aby opłacać składki w wysokości' ustalonej na podstawie art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, np świadczył pracę na rzecz byłego pracodawcy w tożsamym zakresie, jak na podstawie umowę o pracę. Do okresu 24 miesięcy kalendarzowych uprawniających do opłacania składek społecznych od obniżonej podstawy wlicza się okres, w którym przedsiębiorca nie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w ZUS w związku z opłacaniem składek na rolnicze ubezpieczenie społeczne.

Zatem w sytuacji, gdy na początku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu społecznemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a następnie na skutek wyłączenia z tego ubezpieczenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w ZUS, to przysługuje mu uprawnienie do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, ale wyłącznie do upływu okresu 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego - (...) Wydziału Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl