DI/100000/451/473/2011 - Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne jako wspólnik spółki partnerskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lipca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/473/2011 Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne jako wspólnik spółki partnerskiej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 15 lipca 2011 r. przez: (...) dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne jako wspólnik spółki partnerskiej.

UZASADNIENIE

Dnia 15 lipca 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż od dnia 1 lutego 2004 r. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 23 września 2009 r. przedsiębiorca jest wspólnikiem w spółce partnerskiej zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Od września 2009 r. opłacana jest z tego tytułu druga składka zdrowotna.

Spółka partnerska nie określiła, ani nie zgłosiła faktu rozpoczęcia działalności gospodarczej w Urzędzie Skarbowym oraz nie wykonała żadnej czynności faktycznej, a ni prawnej. Ponadto, spółka nie zatrudnia pracowników, a więc nie podjęła działalności gospodarczej w żadnej postaci.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt, czy zasadne jest opłacanie składki zdrowotnej z tytułu pozostawania wspólnikiem w spółce partnerskiej.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż samo zarejestrowanie spółki partnerskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym przez wspólników spełniających określone prawem wymagania, świadczy o gotowości do podjęcia czynności będących przedmiotem jej działalności, a co za tym idzie świadczy o rozpoczęciu tej działalności.

W tym kontekście sam fakt nie zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym nie może przesądzać o niespełnieniu przesłanki rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zatem, jak argumentuje wnioskodawca od miesiąca, w którym powstał obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu pozostawania wspólnikiem w zarejestrowanej spółce partnerskiej, zasadne jest opłacanie również z tego tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rodzajem działalności gospodarczej bowiem, od której obowiązkowo opłaca się składkę zdrowotną jest w myśl art. 82 ust. 5 pkt 5 i 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, na który wnioskodawca się powołuje, zarówno działalność prowadzona w formie spółki partnerskiej, jak i indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją treści art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Obowiązek opłacania składek ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych, czyli od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 82 ust. 5 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy, rodzajem działalności, od której istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne jest również działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej.

W przypadku, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej, niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 ww. ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z każdego z tych tytułów odrębnie (art. 82 ust. 1 ww. ustawy).

Więcej, niż jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacają również osoby prowadzące kilka rodzajów pozarolniczej działalności (w tym np. w formie spółki partnerskiej).

Natomiast kwestii poruszanych przez przedsiębiorcę we wniosku, dotyczących momentu rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, Zakład nie rozstrzyga, z uwagi, na fakt iż sprawy te nie mieszczą się w zakresie przedmiotowym art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto, Zakład nie jest upoważniony do weryfikacji prawidłowości, bądź dopuszczalności zgłoszenia działalności gospodarczej. Tak samo rozstrzygnięcie, iż sam fakt nie poinformowania organu podatkowego o rozpoczęciu działalności, nie ma wpływu na podjęcie tej działalności, pozostaje poza kompetencjami Zakładu.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego w Toruniu Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl