DI/100000/451/41/2011/KG - Sposób naliczania składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do umów zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/41/2011/KG Sposób naliczania składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do umów zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147) w związku z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 25 stycznia 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) w sprawie sposobu naliczania składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do umów zlecenia.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż dokonał w miesiącu styczniu 2011 r. wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, przy czym wynagrodzenie to należne jest za miesiąc grudzień 2010 r. Zleceniobiorca, któremu wypłacono przedmiotowe wynagrodzenie podjął z dniem 1 stycznia 2011 r. dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u innego niż zleceniodawca pracodawcy. Wraz z powstaniem stosunku pracy nastąpiła w odniesieniu do tego pracownika zmiana zasad podlegania ubezpieczeniom. O ile do dnia 31 grudnia 2010 r. podlegał on z tytułu umowy zlecenia obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym, wypadkowemu oraz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, o tyle z dniem od 1 stycznia 2011 r. zleceniodawca działając w oparciu o oświadczenie przedłożone przez zleceniobiorcę (stwierdzające fakt uzyskiwania z tytułu zatrudnienia wynagrodzenia miesięcznego w wysokości wyższej od minimalnego wynagrodzenia dla pracowników przewidzianego przepisami prawa) dokonał zgłoszenia zleceniobiorcy z tytułu umowy zlecenia tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Na tle takiego stanu faktycznego przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy od wypłaconego w miesiącu styczniu 2011 r. zleceniobiorcy wynagrodzenia należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

We wniosku o wydanie interpretacji przedsiębiorca zaprezentował stanowisko wskazujące na to, iż od wypłaconego zleceniobiorcy wynagrodzenia za miesiąc grudzień 2010 r. należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, ponieważ istotne jest to, którego miesiąca dotyczy wypłacone wynagrodzenie, nie zaś to kiedy wynagrodzenie zostało rzeczywiście wypłacone.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę (...) Sp. z o.o. we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanych dalej "zleceniobiorcami"', stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Nadto od 1 sierpnia 2010 r. do zleceniobiorców ma odpowiednie zastosowanie § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, z późn. zm.).

Nie budzi wątpliwości, iż wypłacone zleceniobiorcy wynagrodzenie za wykonanie pracy w miesiącu grudniu 2010 r. ma charakter przychodu, o którym mowa powyżej, a tym samym stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zgodnie z brzmieniem § 2 ust. 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 78, poz. 465 z późn. zm.) dla ubezpieczonych, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód uwzględnia się w raporcie imiennym miesięcznym składki na te ubezpieczenia od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat - od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczy - stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z uwzględnieniem ograniczenia kwoty rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, o którym mowa w art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zasada wyrażona w przepisie przywołanym powyżej doznaje jednakże ograniczenia w przypadku, gdy w trakcie wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia nastąpi zmiana schematu podlegania ubezpieczeniom społecznym, co ma miejsce w przypadku przedstawionym we wniosku będącym przedmiotem niniejszej interpretacji, połączona z miesięcznym przesunięciem wypłaty tego wynagrodzenia. Przyjęcie odmiennego stanowiska mogłoby doprowadzić do niekorzystnej z punktu widzenia ubezpieczonego sytuacji, w której za zleceniobiorcę, który podlegał ubezpieczeniom społecznym w ogóle nie zostałyby pobrane składki na te ubezpieczenia ponieważ przychód uzyskany został w miesiącu, w którym podlegał już z tytułu umowy zlecenia jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Mając powyższe na względzie należało uznać, iż stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę we wniosku, wskazujące, iż od wynagrodzenia wypłaconego za miesiąc grudzień 2010 r. należy, odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne jest prawidłowe, o czym orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z. dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl