DI/100000/451/39/2011 - Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/39/2011 Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku

- uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy pani (...) złożonym, w dniu 24 stycznia 2010 r., co do zasady, iż zachodzi brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim od dnia 24 marca 2009 r. do 11 sierpnia 2009 r.

- uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy pani (...) złożonym w dniu 24 stycznia 2010 r., w części dotyczącej uzasadnienia braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim od dnia 24 marca 2009 r. do 11 sierpnia 2009 r.

UZASADNIENIE

Dnia 24 stycznia 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek pani (...) prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, uzupełniony pismem z dnia 22 lutego 2011 r. (wpływ do Oddziału ZUS w dniu 28 lutego 2011 r.). Wnioskodawczym wskazała, iż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, polegającą na wykonywaniu pracy dla zleceniodawców. Po urodzeniu dziecka w dniu 24 marca 2009 r. do 11 sierpnia 2009 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i w tym okresie nie posiadała ustalonego prawa do emerytury lub renty. Jednocześnie wystawiała zleceniodawcom faktury i otrzymywała zapłatę za prace wykonane przed urodzeniem dziecka, uiszczając z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy.

Wątpliwości wnioskodawczyni budzi fakt, czy słusznie za okres przebywania na urlopie macierzyńskim zostały opłacone przez nią składki na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca w powyższym stanie faktycznym stoi na stanowisku, iż powinna opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, z uwagi na fakt, że w tym okresie działalność gospodarcza nie była faktycznie prowadzona.

Mając na. uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu, zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stanowisko przedsiębiorcy we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji należy uznać (...) za prawidłowe w zakresie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na. urlopie macierzyńskim od dnia 24 marca 2009 r. do 11 sierpnia 2009 r., (...) a za nieprawidłowe w części dotyczącej uzasadnienia braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim od. dnia 24 marca 2009 r. do 11 sierpnia 2009 r.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane są w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.). Art. 6 ust. 1 pkt 19 stanowi, iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i. rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych łub pobierającymi zasiłek, macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku, macierzyńskiego, zaś zgodnie z art. 9 ust. 6. osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom, emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa, do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

W sytuacji gdy osoba nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu podlegania, dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w związku z prowadzoną pozarolniczą, działalnością gospodarczą, podlegała wyłączne ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, nawet wówczas, gdy nadal prowadziła działalność poprzez zatrudnienie pracowników lub ustanowienie pełnomocnika.

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym lub pobierające zasiłek macierzyński bądź zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, np. z tytułu zatrudnienia i jednocześnie prowadzące pozarolniczą działalność lub wykonujące współpracę przy niej podlegały ubezpieczeniom społecznym, z tytułu, prowadzonej działalności lub współpracy. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Zatem w sytuacji gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i podlegająca tego typu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, która następnie nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego, to podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i ubezpieczeniom rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Natomiast stanowisko przedsiębiorcy uzasadniające brak obowiązku opłacania składek z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pobierania, zasiłku macierzyńskiego na ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim należy uznać za. nieprawidłowe. Wnioskodawca we własnym stanowisku w sprawie wskazuje, iż przesłanką uzasadniającą brak opłacania składek z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest fakt, iż działalność ta nie była faktycznie prowadzona. Podstawa wyłączająca, obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przedmiotowej sprawy wynika z cytowanych powyżej przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja, nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzje lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl