DI/100000/451/37/2013 - Podleganie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/37/2013 Podleganie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 10 stycznia 2013 r., doręczonym dnia 15 stycznia 2013 r. przez (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) z siedzibą w (...) zakresie podlegania obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

Dnia 15 stycznia 2013 r., do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż pełni funkcję członka zarządu w spółce akcyjnej. Wnioskodawca wykonuje swoje obowiązki członka zarządu w spółce na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, zawartej w ramach indywidualnej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. We wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej ww. wskazał jako przeważającą działalność z kodem (...).

We wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej wnioskodawca wskazał również wykonywanie działalności objętych kodami

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z umową, spółka powierza zarządzającemu świadczenie usług zarządzania polegających na osobistym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności spółki wraz z reprezentacją spółki wobec organów państwowych, organów samorządu terytorialnego i innych podmiotów trzecich. Zgodnie z wolą stron, zakres obowiązków i uprawnień zarządzającego określają zarówno postanowienia umowy, powszechnie obowiązujące przepisy prawa, w tym w szczególności przepisy Kodeksu spółek handlowych, postanowienia statutu spółki oraz regulaminu zarządu.

Datą zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, jako data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej jest(...). Umowa została zawarta w dniu (...).

Z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej ww. złożyła w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Z dniem (...) wnioskodawca dokonał wyrejestrowania w ZUS z tytułu ubezpieczeń społecznych i dokonała zgłoszenia tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Miejscem wykonywania usług na rzecz spółki przez zarządzającego jest siedziba spółki, miejsce zamieszkania zarządzającego oraz miejsca, które-wymagają tego ze względu na działalność spółki. Zarządzający zobowiązany jest do wykonywania przedmiotu umowy w miejscu przez siebie wybranym.

W świetle umowy, zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec spółki lub osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków zarządzającego wynikających z umowy. W myśl umowy, odpowiedzialność zarządzającego, o której mowa powyżej jest niezależna od odpowiedzialności zarządzającego, którą ponosi z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki, określonej przepisami Kodeksu spółek handlowych i innymi przepisami.

Odpowiedzialność zarządzającego w stosunku do spółki, za szkody wyrządzone z winy nieumyślnej, ograniczona jest do określonej kwoty, stanowiącej wielokrotność stałego miesięcznego wynagrodzenia podstawowego zarządzającego. Przy czym spółka zobowiązana jest w pierwszej kolejności do wystąpienia z roszczeniem do ubezpieczyciela, z którym zarządzający zawarł na własny koszt umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Zgodnie z umową, zarządzający jest uprawniony do otrzymywania stałego miesięcznego wynagrodzenia podstawowego oraz wynagrodzenia zmiennego (premia) w związku z osiągnięciem przez zarządzającego celów o szczególnym znaczeniu dla spółki. Stałe miesięczne wynagrodzenie podstawowe jest znacząco wyższe od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Na podstawie umowy, zarządzający zobowiązuje się, że w okresie obowiązywania umowy oraz przez okres wypowiedzenia nie będzie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec spółki lub podmiotów należących do grupy kapitałowej spółki. Niemniej, na pisemny wniosek zarządzającego, walne zgromadzenie spółki może, w formie uchwały, zwolnić zarządzającego z zakazu konkurencji, wskazując jakich czynności, podmiotów lub funkcji on dotyczy.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawca nie uzyskuje żadnych innych przychodów poza przychodami z umowy.

Przychody uzyskiwane przez wnioskodawcę mimo, iż będą uzyskiwane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych tak jak przychody z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Spółka realizując obowiązki płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne potrąca z wynagrodzenia wnioskodawca składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki na ubezpieczenia społeczne, przyjmując za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynagrodzenie wnioskodawcy.

Wnioskodawca, mimo poboru przez płatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaca również samodzielnie składkę na ubezpieczenie zdrowotne według zasad, o których mowa w art. 81 ust. 2 w związku z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit.c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Wątpliwości wnioskodawcy budzi podstawa prawna podlegania ubezpieczeniom społecznym. W szczególności wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów ustawy systemowej w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym (ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu). Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji, co do zakresu i zastosowania przepisów: art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, art. 8, art. 9, art. 11, art. 13 ustawy systemowej.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi również potencjalny obowiązek dwukrotnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż wnioskiem z dnia (...) wystąpił do Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego funduszu Zdrowia w Warszawie o wydanie interpretacji przepisów ustawy zdrowotnej.

Przedmiot wniosku stanowiły kwestie podstawy prawnej podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, w szczególności wnioskodawcę wnosiła o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów ustawy zdrowotnej w zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, obowiązek dwukrotnego opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, możliwość uzyskania zwrotu nienależnie zapłaconej przez wnioskodawcę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ponieważ NFZ uznał, że udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, musi zostać poprzedzone rozstrzygnięciem przez ZUS kwestii podlegania przez wnioskodawcę ubezpieczeniom społecznym (...) zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania).

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca informuje, iż w jego opinii, zgodnie z przepisami ustawy systemowej, spółka występuje w stosunku do wnioskodawcy w charakterze płatnika i jest zobowiązana do obliczania poboru i przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawą prawną objęcia wnioskodawczym obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jest art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy system owej, a nie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej. Zdaniem wnioskodawcy z przepisów ustawy systemowej nie wynika obowiązek dwukrotnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne tj. brak jest obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej.

Wnioskodawca stwierdza, iż zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Przepis art. 13 pkt 9 ww. ustawy wprowadza obowiązek opodatkowania przychodów z wymienionych w nim tytułów na zasadach określonych dla przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Przepis ten wskazuje, że przychody z kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i umów o podobnym charakterze mogą być uzyskiwane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, niemniej jednak nawet wówczas należy zastosować do ich opodatkowania przepisy odnoszące się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Wnioskodawca podkreśla, iż zgodnie ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyrażonym w poradniku Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych osoby fizyczne uzyskujące przychody z tytułu tzw. kontraktów menedżerskich (a więc m.in. z umów o świadczenie usług w zakresie zarządzania), nawet jeżeli osoby te posiadają status przedsiębiorcy (prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej), podlegają obowiązkowi w zakresie ubezpieczeń społecznych z tytułu uzyskiwania przychodów ze świadczenia usług na podstawie umowy, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Wnioskodawca przytacza fragmenty poradnika i zwraca uwagę dalej, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprost wskazuje, iż dopiero w przypadku, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje w ramach tej działalności przychody inne niż z tytułu kontraktu menedżerskiego, działalność gospodarcza staje się odrębną podstawą do objęcia ubezpieczeniem społecznym. Oznacza to, iż jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą takich (innych niż z tytułu umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem) przychodów nie uzyskuje, pozarolniczą działalność gospodarcza nie jest podstawą objęcia ubezpieczeniem społecznym.

Wnioskodawca zaznacza, iż w opisie stanu faktycznego zawarto informację, iż ww. poza przychodami z kontraktu menedżerskiego nie uzyskuje żadnych innych przychodów. Należy zatem stwierdzić, iż ww. nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, Wnioskodawca podlega ubezpieczeniom społecznym tylko i wyłącznie z tytułu umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania).

Zdaniem wnioskodawcy nieuprawnione byłoby twierdzenie, że w przypadku, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dochodzi do świadczenia usług na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, wnioskodawczyni podlegałaby obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z obu tych tytułów (z art. 6 ust. 1 pkt 4 i art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej). Świadczy o tym wprost treść przepisów art. 9 ustawy systemowej. Zgodnie z art. 9 ust. 2a ustawy osoba, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 - prowadząca pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 - podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Analiza a contrario powyższego przepisu prowadzi, zdaniem wnioskodawcy, do wniosku, ze w przypadku gdy osoba, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej (a więc również osoba świadcząca usługi na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) prowadzi również działalność gospodarczą i podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej (a więc z tytułu świadczenia usługi na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) jest wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, osoba ta nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozarolniczej działalności.

Zdaniem wnioskodawcy, do analogicznych wniosków prowadzi analiza art. 9 ust. 2 ustawy systemowej. Z przepisu tego wynika bowiem, że osoba spełniająca jednocześnie warunki do objęcia jej ubezpieczeniami społecznymi z kilku tytułów, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi z jednego tytułu. Może być ona objęta ubezpieczeniami społecznymi z innych tytułów, ale dobrowolnie i tylko i wyłącznie na jej wniosek. Wnioskodawca nie złożył wniosku o dobrowolne objęcie ubezpieczeniami społecznymi z tytułu pozarolniczej działalności.

Podsumowując wnioskodawca uważa, iż nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej {art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej), podlega natomiast ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej, tj. podlega ubezpieczeniom z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania (umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia).

Obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia na rachunek właściwego organu składek ubezpieczeniowych ciąży na spółce, która występuje w charakterze płatnika.

Wnioskodawca zauważa, że na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy systemowej podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje;

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Jednocześnie art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.}, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Tym samym, nie każda sprawa wymieniona w art. 83 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych może stanowić przedmiot interpretacji.

Z brzmienia powyższych przepisów wynika jednoznacznie, iż wydanie pisemnej interpretacji dotyczy wyłącznie tych przepisów, z których bezpośrednio wynika obowiązek Świadczenia przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenie społeczne w jego indywidualnej sprawie.

Wydając pisemną interpretację Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie posiada kompetencji do wypowiadania się w kwestii obowiązków osób trzecich (takich jak pełniąca rotę płatnika składek spółka) czy w kwestiach podatkowych (takich, jak określenie charakteru przychodów).

Jednocześnie stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji w zakresie podlegania przez ww. obowiązkowi ubezpieczeń społecznych uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność, natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

W stanie faktycznym wniosku (...) poinformował, iż z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie uzyskuje żadnych innych przychodów poza przychodami z umowy o zarządzanie. Stałe miesięczne wynagrodzenie, jakie wnioskodawca otrzymuje z tytułu zarządzania spółką jest znacząco wyższe od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 i 10 ustawy (a więc też np. z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń.

Jednocześnie art. 9 ust. 2 a ustawy stanowi, iż osoba świadcząca pracę na podstawie umowy zlecenia albo umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowym również z tytułu umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Wedle przepisu art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek (art. 11 ustawy).

Podsumowując, przedsiębiorca, posiadający wpis do ewidencji działalności gospodarczej, który w ramach wykonywanej działalności zawarł kontrakt menedżerski na zarządzanie spółką i z działalności gospodarczej obok kontraktu nie uzyskuje innych przychodów podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, nie jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, lecz jako zleceniobiorca, czyli podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu i dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego wdacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl