DI/100000/451/333/2011/KG - Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń pieniężnych stanowiących rekompensatę z tytułu rezygnacji przez pracodawcę z wypłacania nagród jubileuszowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/333/2011/KG Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń pieniężnych stanowiących rekompensatę z tytułu rezygnacji przez pracodawcę z wypłacania nagród jubileuszowych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 23 maja 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) w sprawie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń pieniężnych stanowiących rekompensatę z tytułu rezygnacji przez pracodawcę z wypłacania nagród jubileuszowych przyznawanych pracownikom nie częściej niż co 5 lat, w sytuacji gdy ich wypłata następuje po dniu wejścia w życie zakładowego układu zbiorowego pracy, nie przewidującego prawa do nagród jubileuszowych.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż w dniu 8 września 2010 r. zawarł porozumienie ze związkiem zawodowym w sprawie zawarcia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz zasad wynagradzania pracowników spółki. Na jego podstawie z dniem 1 stycznia 2011 r. zlikwidowano nagrodę jubileuszową, jednocześnie utrzymując dla pracowników, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. nabyliby prawo do nagrody jubileuszowej uprawnienie do świadczenia pieniężnego w wysokości odpowiadającej 50% wartości dotychczasowych nagród jubileuszowych. Wypłata tych świadczeń ma nastąpić do dnia 30 czerwca 2011 r.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy od świadczeń pieniężnych wypłaconych przez pracodawcę w warunkach opisanych powyżej odprowadzić należy składki na ubezpieczenia społeczne.

We wniosku o wydanie interpretacji wnioskodawca zaprezentował stanowisko wskazujące na brak takiego obowiązku. W ocenie przedsiębiorcy przychód z tytułu stosunku pracy osiągany przez pracownika w związku z wypłatą przez pracodawcę świadczeń pieniężnych stanowiących rekompensatę za likwidację instytucji nagród jubileuszowych wyłączony jest z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w sytuacji, gdy zgodnie z postanowieniami regulaminów wynagradzania pracowników świadczenie to może być przyznane danemu pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

W myśl zaś § 2 ust. 1 pkt 1 wskazanego powyżej rozporządzenia, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączone są te przychody uzyskane tytułem nagrody jubileuszowej (gratyfikacji) jeżeli według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Przepis ten znajduje również zastosowanie w sytuacji, gdy pracodawca likwidując w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania swych pracowników instytucję nagród jubileuszowych, przewiduje możliwość wypłaty świadczeń pieniężnych mających charakter rekompensaty za rezygnację z przyznawania nagród jubileuszowych.

Z powyższego wywieść należy, iż decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tego typu świadczeń pieniężnych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Bez znaczenia prawnego pozostaje natomiast fakt daty wypłacenia tych świadczeń pracownikowi (wypłata tych świadczeń może nastąpić więc w okresie krótszym niż 5 lat od dnia uzyskania przez pracownika poprzedniej nagrody jubileuszowej).

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl