DI/100000/451/331/2011 - Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółki z o.o. ustanowionemu w drodze uchwały zarządu spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/331/2011 Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółki z o.o. ustanowionemu w drodze uchwały zarządu spółki.

Na podstawie art. 1.0 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm..), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) doręczonym dnia 23 maja 2011 r. w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółki z o.o. ustanowionemu w drodze uchwały zarządu spółki.

UZASADNIENIE

Dnia 23 maja 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek (...) Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółki z o.o. ustanowionemu w drodze uchwały zarządu spółki.

Opisując stan rzeczywisty wnioskodawca wskazał, iż z dniem 30 kwietnia 2011 r. została rozwiązana z Panem. Mariuszem (...) umowa o pracę na mocy porozumienia stron. W związku z tym dnia 4 maja 2011 r. pracodawca wyrejestrował powyższego pracownika z ubezpieczeń społecznych (druk ZUS ZWUA). Dnia 1 maja 2011 r. jedyny członek zarządu działając na mocy art. 208 § 6 kodeksu spółek handlowych ustanowił Pana Mariusza (...) prokurentem (...) Spółka z o.o. Dokonując opisu stanu taktycznego Spółka wyjaśnia, iż prokura unormowana została w art. 1091 i następne kodeksu cywilnego jako pełnomocnictwo udzielane przez przedsiębiorcę podlegające obowiązkowemu wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Zakres prokury obejmuje umocowanie do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Prokura obejmuje zatem z mocy prawa umocowanie także do większości czynności przekraczających zwykły zarząd. Prokurent może pełnić swoją funkcję w wyniku powołania na to stanowisko uchwałą zarządu (z zastrzeżeniem odrębnych regulacji zawartych w umowie spółki) bez zawierania odrębnej umowy ze spółką. W przypadku wykonywania swoich czynności jedynie na podstawie powołania (art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.)) nie powstaje obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Powołanie prokurenta nie powoduje powstania jakiegokolwiek stosunku prawnego między spółką a prokurentem. Zdaniem wnioskodawcy, brak. jest podstaw do stosowania ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która przewiduje objęcie ubezpieczeniami społecznymi osób pozostających w pracowniczym, stosunku zatrudnienia, który to pogląd znajduje odzwierciedlenie w wyroku z dnia 5 marca 2008 r. Sądu Apelacyjnego w Gdańsku sygn. akt III AUa 651/07. W przypadku, gdyby jednak prokurent pełnił swoje obowiązki, na podstawie powołania i na wykonywanie tych obowiązków zawarłby umowę o pracę, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych i o zleceniu, to wówczas podlegałby z tego tytułu, ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca wskazuje, iż na, spółce nie ciążą obowiązki z tytułu ubezpieczenia społecznego w związku z pełnieniem przez Pana Mariusza funkcji prokurenta bez zawierania żadnych umów. Wnioskodawca na poparcie swych twierdzeń przywołuje fragmentarycznie treść art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Gdańsku zważył co następuje.

Stanowisko wyrażone przez (...) Spółka z o.o. z siedzibą w (...) we wniosku o wydanie interpretacji w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółki z o.o. ustanowionemu w drodze uchwały zarządu spółki uznać należy za prawidłowe.

W rzeczonej sprawie powołanie do pełnienia funkcji prokurenta spółki z o.o. nastąpiło na podstawie uchwały zarządu. Treść przepisu art. 6. ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwała uznać, iż takie powołanie - bezumowne powierzenie pełnienia funkcji prokurenta nie stanowi samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczenia. Dlatego też, w zaistniałym przypadku, od otrzymywanego przez prokurenta wynagrodzenia spółka nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Prokura sama w sobie stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa i nie rodzi obowiązków przewidzianych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i. stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do. art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl