DI/100000/451/314/2011 - Uwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości abonamentów medycznych w odniesieniu do pracownika pobierającego wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 maja 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/314/2011 Uwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości abonamentów medycznych w odniesieniu do pracownika pobierającego wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 11 maja 2011 r. złożonym, w dniu 17 maja 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) Spółka z o.o. z siedzibą w (...) w przedmiocie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości abonamentów medycznych w odniesieniu do pracownika pobierającego wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy.

UZASADNIENIE

Dnia 17 maja 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) Spółka z o.o. z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości abonamentów medycznych w odniesieniu do pracownika pobierającego wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy.

Wnioskodawca wskazał, iż (...) Spółka z o.o. zamierza objąć pracowników opieką medyczną, wykupując pakiet usług medycznych za co zamierza uiszczać opłatę abonamentową. Wartość abonamentu medycznego przypadająca na jednego pracownika zostanie doliczona do przychodu pracownika, podlegającego opodatkowaniu oraz będzie stanowić zdaniem przedsiębiorcy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wnioskodawca chce uregulować objęcie pracowników abonamentami medycznymi w regulaminie wynagradzania (a więc w przepisach płacowych). Na podstawie przepisów płacowych abonament medyczny będzie pracownikowi przysługiwał również za okres absencji chorobowej i pobierania wszystkich świadczeń chorobowych.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy w miesiącu, w którym pracownik będzie pobierał świadczenie chorobowe, wartość abonamentu medycznego przysługującego również za okres pobierania świadczeń chorobowych, powinna stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w całości czy też w części przypadającej na czas pobierania tych świadczeń powinna być wyłączona z podstawy wymiaru składek.

Spółka przytacza we wniosku treść § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia, emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, że wartość abonamentu w części przypadającej na czas pobierania świadczeń chorobowych będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie § 2 ust. 1 pkt 24 ww. rozporządzenia. Pomimo, że abonament medyczny nie jest stricte składnikiem, wynagrodzenia, jest świadczeniem pozapłacowym ponoszonym za pracownika, to jednak jako przychód ze stosunku pracy powinien być traktowany jako składnik wynagrodzenia. Zdaniem wnioskodawcy, ponieważ na podstawie przepisów płacowych składnik ten będzie przysługiwał również za czas absencji chorobowych, to wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego ma w tym przypadku zastosowanie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) Spółka z o.o. z siedzibą w (...) we wniosku o wydanie interpretacji w części dotyczącej objęcia stypendiów składkami na ubezpieczenia społeczne uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w § 2 przywołanego przez wnioskodawcę rozporządzenia w sprawie szczegółowych, zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia, emerytalne i rentowe, jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

W myśl § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączone są te przychody stanowiące składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagrodzeniu o ile są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Powyższe pozwala stwierdzić, iż przychody pracownika ze stosunku pracy, które uzyskuje on w okresie pobierania wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jedynie wówczas, gdy z przepisów wewnętrznych regulujących kwestie wynagrodzenia pracowników wynika jednoznacznie prawo pracownika do tych świadczeń za ten okres. W przypadku, gdyby regulacji tego typu nie było u danego pracodawcy przychody, które pracownik otrzymuje wynagrodzenie w okresie choroby lub w okresie pobierania zasiłków stanowić będą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

W przypadku, gdy absencja pracownika spowodowana chorobą ma miejsce przez część miesiąca, to z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączona, jest jedynie ta część tego składnika, która przysługuje pracownikowi za okres choroby, pozostała zaś część przychodu (przypadająca na okres pracy pracownika w danym miesiącu) stanowi już składnik brany pod uwagę przy obliczeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Zatem w sytuacji, gdy absencja pracownika spowodowana chorobą trwa przez część miesiąca, przyjąć należy proporcjonalne obniżenie kwoty wartości abonamentu medycznego stanowiącej element podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W praktyce sprowadza się to do przeprowadzenia zabiegu rachunkowego polegającego na podzieleniu kwoty tego składnika przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca, a następnie przemnożeniu uzyskanej wartości przez liczbę dni tego miesiąca, za który pracownik pobrał wynagrodzenie za czas choroby. Uzyskaną wartość odejmuje się od wysokości kwoty abonamentu medycznego. Otrzymana w ten sposób różnica winna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza, decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...) Wydział Ubezpieczeń Społecznych.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl