DI/100000/451/297/2011 - Konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzeń za pracowników spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 maja 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/297/2011 Konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzeń za pracowników spółki.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 9 maja 2011 r. doręczonym dnia 12 maja 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) w przedmiocie konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzeń za pracowników spółki.

UZASADNIENIE

Dnia 12 maja 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzeń pracowników spółki.

Wnioskodawca wskazał, iż wypłaca pracownikom wynagrodzenie do 5-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie jest należne. Pod koniec 2011 r. kilku pracowników przekroczy roczną podstawę wymiaru składek określoną w art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Należne wynagrodzenie za grudzień zostanie wypłacone w styczniu 2012 r.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwość czy od wynagrodzenia za grudzień (wypłaconego w styczniu) powinny zostać odprowadzone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z § 2 ust. 6 rozporządzenia z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 78, poz. 465 z późn. zm.) do składek wykazywanych w raportach rozliczeniowych stosuje się zasadę, zgodnie z którą wynagrodzenie za grudzień, wypłacone w styczniu, zostanie wykazane w deklaracji styczniowej za rok 2012. Zdaniem spółki do tego wynagrodzenia powinny mieć zastosowanie zarówno procenty składek, jak i wszelkie limity dotyczące roku 2012. Wnioskodawca uważa, iż od wynagrodzenia za grudzień wypłaconego w styczniu, osób których wynagrodzenia w 2010 r. przekroczyły roczną podstawę wymiaru składek określoną w art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powinny być potrącane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) we wniosku o wydanie interpretacji w przedmiotowej sprawie uznać należy za prawidłowe.

Wskazane stanowisko znajduje uzasadnienie w treści przywołanego przez wnioskodawcę § 2 ust. 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który stanowi, iż dla każdego ubezpieczonego, którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik składek w raporcie lub imiennym raporcie miesięcznym korygującym, oraz w deklaracji rozliczeniowej i deklaracji rozliczeniowej korygującej, uwzględnia należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat - od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczy - stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, z uwzględnieniem ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ww. ustawy roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, o których mowa w art. 6, 7 i 10, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone - z zastrzeżeniem ust. 2 i 9.

W tym miejscu można również przywołać treść § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), który stanowi, iż płatnik zaprzestaje opłacania składek z powodu osiągnięcia przez ubezpieczonego w danym roku kalendarzowym kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składki, ogłoszonej w sposób określony w art. 19 ust. 10 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, na podstawie:

1)

informacji uzyskanej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że kwota ograniczenia została osiągnięta,

2)

własnej dokumentacji płacowej.

Taka konstrukcja przepisów przesądza o konieczności odprowadzenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzeń wykazywanych w deklaracjach i wypłacanych przez pracodawcę w miesiącu styczniu, choć wynagrodzenie wypłacane jest za pracę świadczoną w grudniu poprzedniego roku kalendarzowego.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl