DI/100000/451/29/2011 - Możliwość wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikowi w przypadku, gdy pomiędzy nabyciem uprawnienia do kolejnej nagrody nie minął okres pięcioletni.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lutego 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/29/2011 Możliwość wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikowi w przypadku, gdy pomiędzy nabyciem uprawnienia do kolejnej nagrody nie minął okres pięcioletni.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku:

- uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 20 stycznia 2011 r. przez (...) w części dotyczącej: wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikowi, w przypadku, gdy pomiędzy nabyciem uprawnienia do kolejnej nagrody nie minął okres pięcioletni,

- uznaje za nieprawidłowe stanowisko (...) w części dotyczącej stwierdzenia, iż w przypadku wypłaty kolejnej nagrody jubileuszowej spełnione zostały warunki przyznawania tych nagród określone w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej i zasad jej obliczania i wypłacania (M.P. Nr 44, poz. 358 z późn. zm.).

UZASADNIENIE

Dnia 20 stycznia 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) przy ulicy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy obowiązującym ww. firmie przyjęto zapis, iż nagrody jubileuszowe przysługują pracownikom co 5 lat. Jednemu z pracowników wypłacono w dniu 8 lutego 2007 r. nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. W październiku 2010 r. pracownik dostarczył dokumenty potwierdzające, iż w okresie od 1 listopada 1984 r. do 18 stycznia 1987 r. pracował w gospodarstwie rolnym rodziców, które przejął 24 października 1990 r., i które nadal prowadzi. Zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, paca w gospodarstwie rolnym jest uwzględniana w stażu pracy i przy naliczaniu nagród jubileuszowych.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi, fakt czy w przypadku, gdy pomiędzy nabyciem uprawnienia do kolejnych nagród jubileuszom minął okres pięcioletni, istnieją uzasadnione podstawy do wyłączenia wypłaty kolejnej nagrody z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż istnieją uzasadnione podstawy do zwolnienia kolejnej nagrody jubileuszowej z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wnioskodawca uważa, iż Spełnia warunek określony w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, późn. zm.), zgodnie z którym podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Zdaniem wnioskodawcy nagrody jubileuszowe zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy przysługują pracownikom na zasadach określonych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej i zasad jej obliczania i wypłacania (M.P. Nr 44, poz. 358 z późn. zm.) poczynając od nagrody za 20 lat pracy, po przepracowaniu każdego kolejnego okresu pięcioletniego. W ocenie wnioskodawcy nie odstąpiono od powyższej zasady. Jedynie pracownik później udokumentował staż pracy w gospodarstwie rolnym zaliczanym do stażu pracowniczego.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikowi, w przypadku, gdy pomiędzy nabyciem uprawnienia do kolejnej nagrody nie minął okres pięcioletni.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, późn. zm.).

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie stanowią przychody wymienione w cytowanym wyżej rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pośród tych przychodów, w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, wymienia się nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat,

Zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne są również nagrody jubileuszowe, do których pracownik nabywa prawo po okresie krótszym niż 5 lat od nabycia prawa do poprzedniej nagrody, z uwagi na przedstawienie dokumentów potwierdzających zatrudnienie (pracę w gospodarstwie rolnym), które wcześniej nie były uwzględnione przy ustalaniu prawa do tej nagrody.

Jednocześnie stanowisko (...) należy uznać za nieprawidłowe w części dotyczącej stwierdzenia, iż w przypadku wypłaty kolejnej nagrody jubileuszowej spełnione zostały warunki przyznawania tych nagród określone w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej i zasad jej obliczania i wypłacania (M.P. Nr 44, poz. 358 z późn. zm.).

Przywołane przez wnioskodawcę zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dniem 30 marca 2001 r. utraciło moc, i w chwili obecnej o warunkach przyznawania i wypłacania nagród jubileuszowych decydują postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy prawa pracy.

W prawie pracy nie funkcjonują powszechnie obowiązujące zasady przyznawania i wypłacania nagród jubileuszowych. Są one świadczeniami związanymi z pracą, jednak prawo do nich przysługuje pracownikom tylko wówczas, gdy takie świadczenie jest przewidziane w przepisach płacowych obowiązujących u pracodawcy. Takimi przepisami są regulaminy wynagradzania, układy zbiorowe pracy albo tzw. pragmatyki zawodowe (akty prawne regulujące prawa i obowiązki określonej grupy zawodowej).

Natomiast warunki wyłączenia nagród jubileuszowych z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne określone są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl