DI/100000/451/28/2011 - Niepodleganie ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu od stypendiów wypłacanych uczestnikom szkoleń współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/28/2011 Niepodleganie ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu od stypendiów wypłacanych uczestnikom szkoleń współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca. 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku:

- uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (...) z siedzibą w (...) złożonym w dniu 20 stycznia 2011 r., a dotyczącym podlegania ubezpieczeniom, emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od stypendiów wypłacanych uczestnikom, szkoleń współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

- uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (...) siedzibą w (...), złożonym w dniu 20 stycznia 2011 r., a dotyczącym podlegania ubezpieczeniu chorobowemu od stypendiów wypłacanych, uczestnikom szkoleń współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

UZASADNIENIE

Dnia 20 stycznia 2011 r. do Oddziału, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, uzupełniony dnia 10 lutego 2011 r. o podpisy osób uprawnionych do reprezentacji. Wnioskodawca wskazał, iż realizuje projekty współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Fundacja na mocy podpisanych umów z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie (instytucja pośrednicząca) organizuje szkolenia, w których biorą udział osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku zarejestrowane w Urzędzie Pracy, osoby niezarejestrowane w Urzędzie Pracy i renciści niepracujący. Uczestnikom szkoleń są wypłacane świadczenia w postaci stypendium w wysokości 4 zł za godzinę szkolenia. Wątpliwości przedsiębiorcy budzi fakt, czy uczestnicy ww. szkoleń podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a od wypłaconych uczestnikom szkoleń stypendiów należy pobrać składki na te ubezpieczenia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stanowisko przedsiębiorcy co do obowiązku podlegania ubezpieczeniom, emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu co do stanu faktycznego zawartego we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji należy uznać za nieprawidłowe. Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 9a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1535 z późn. zm.), obowiązkowo ubezpieczeniom, emerytalnemu i rentowym podlegają, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami pobierającymi stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych, zwanymi dalej "osobami pobierającymi stypendium", jeżeli osoby te nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Powyższe osoby zgodnie z art. 12 ust. 1. ustawy systemie ubezpieczeń społecznych jako osoby podlegające obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu wypadkowemu.

Płatnikiem składek za osoby pobierające stypendium w okresie szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego są zgodnie z art. 4 pkt 2 lit. za), powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, też inne niż powiatowe urzędy pracy podmioty kierujące, które korzystają z publicznych środków wspólnotowych i. publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206, z późn. zm., która, w art. 2 pkt 11 za publiczne środki wspólnotowe uznaje środki finansowe pochodzące z budżetu Wspólnot Europejskich, a w szczególności z funduszy strukturalnych, o których mowa w przepisach Unii Europejskiej w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż uczestnikami organizowanych szkoleń są osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku zarejestrowane w Urzędzie Pracy, osoby niezarejestrowane w Urzędzie Pracy i renciści niepracujący, a więc osoby nieposiadające tytułu rodzącego obowiązek podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, a tym samym stanowisko przedsiębiorcy w tyra zakresie jest nieprawidłowe.

Natomiast ww. osoby biorące udział w szkoleniach wspołfinansowanych ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osoby odbywającymi służbę zastępczą. Przepis ten nie wskazuje osób pobierających stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych, jako osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. W konsekwencji stwierdzić należy, iż stanowisko przedsiębiorcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń, społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego- Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl