DI/100000/451/260/2011 - Ustalenie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/260/2011 Ustalenie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 13 października, 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń. Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 19 kwietnia 2011 r. przez (...) w sprawie ustalenia prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2011 r. do II Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu, Inspektorat w Gnieźnie wpłynął wniosek pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.). Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż z dniem 15 września 2010 r. rozpoczął wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej i wskazując, że od początku jej prowadzenia do dnia 1 marca 2011 r. współpracował z byłym pracodawcą, wykonując te same czynności, które były wykonywane w ramach zawartej wcześniej umowy o pracę. Obecnie przedsiębiorca nie wykonuje już pracy na rzecz byłego pracodawcy.

We wniosku o wydanie interpretacji przedsiębiorca zaprezentował stanowisko, iż w sytuacji, gdy nie minęły jeszcze 24 miesiące od rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i nie świadczy obecnie usług na rzecz byłego pracodawcy, to jest uprawniony do zadeklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Stanowisko wyrażone przez Pana (...) wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. (...) ustawy z dani 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność: gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych, od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota w wysokości nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Przepis ten nie znajduje zastosowania w odniesieniu do tych ubezpieczonych, którzy:

* prowadzą lub prowadzili w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalność gospodarczą.

Należy podkreślić, że z powyższego przepisu nie wynika generalny zakaz świadczenia pracy na rzecz byłego pracodawcy, wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy nie pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, o jakiej mowa w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Uprawnienie do skorzystania przez osobę rozpoczynającą pozarolniczą działalność gospodarczą do zadeklarowania i opłacania składek na ubezpieczenia, społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia ma charakter okresowy, bo przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od daty rozpoczęcia działalności. Ponadto ww. uprawnienie ma charakter ciągły w tym znaczeniu, że termin 24 miesięczny nie podlega wydłużeniu w przypadku, gdy przedsiębiorca, w określonych miesiącach nie miał podstaw, aby opłacać składki w wysokości ustalonej na podstawie art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, np. świadczył pracę na rzecz byłego pracodawcy w tożsamym zakresie, jak na podstawie umowę o pracę.

Zatem w sytuacji, gdy na początku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przedsiębiorca wykonywał usługi na rzecz byłego pracodawcy, wykonując te same czynności, co w ramach, wcześniejszej umowy o pracę, to za ten okres nie przysługuje mu uprawnienie do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Po zaprzestaniu współpracy przedsiębiorca ma prawo do opłacania składek od podstawy wymiaru, o której mowa w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, do czasu upływu 24 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi, się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl