DI/100000/451/248/2011 - Możliwość wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wypłat rekompensujących pracownikom likwidację nagród jubileuszowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 kwietnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/248/2011 Możliwość wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wypłat rekompensujących pracownikom likwidację nagród jubileuszowych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 14 kwietnia 2011 r. doręczonym, dnia 20 kwietnia 2011 r. przez przedsiębiorcę Zakład (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) dotyczące wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wypłat rekompensujących pracownikom likwidację nagród jubileuszowych.

UZASADNIENIE

Dnia 20 kwietnia 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 14 kwietnia 2011 r. Zakładu (...) Sp. z o.o. w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż do końca 2011 r. pracownikom Zakładu (...) przysługiwało prawo do nagrody jubileuszowej wypłacanej nie częściej niż co 5 lat, na zasadach określonych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy z dnia 30 sierpnia 2004 r.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. zaczął obowiązywać nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, który nie przewiduje wypłaty nagród jubileuszowych. W wyniku podjętych negocjacji pomiędzy Pracodawcą a Zakładową Organizacją Związkową zostało w dniu 27 grudnia 2010 r. zawarte Porozumienie przewidujące między innymi wypłatę jednorazowych rekompensat dla pracowników, którzy otrzymaliby nagrodę jubileuszową na podstawie Zakładowego Układu zbiorowego Pracy z dnia 30 sierpnia 2004 r., w okresie od stycznia 2012 r. do końca 2015 r.

Jednorazowa, rekompensata, w wysokości, kwoty nagrody jubileuszowej ma być wypłacona do końca 2011 r.

W związku z tym, że wypłata rekompensaty nastąpi, w okresie krótszym, niż 5 lat od ostatnio otrzymanej przez niektórych pracowników nagrody, wnioskodawca ma wątpliwości czy rekompensata wypłacana pracownikom, którzy ostatnią nagrodę otrzymali, w okresie krótszym niż 5 lat podlega obowiązkowi opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż jednorazowa rekompensata wypłacona pracownikom, którzy ostatnią nagrodę jubileuszową otrzymali w okresie krótszym, niż 5 lat nie podlega obowiązkowi opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nie stanowią bowiem podstawy wymiaru składek wypłaty rekompensujące pracownikom likwidację nagród jubileuszowych, które nastąpiło w związku ze zmianą Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy likwidującego nagrody jubileuszowe przysługujące dotychczas (do czasu likwidacji) nie częściej, niż co 5 lat.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez Zakład (...) Sp. z o.o. w (...) we wniosku o wydanie interpretacji, uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń, społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.) otrzymywany między innymi z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia, zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie stanowią przychody wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pośród tych przychodów, w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, wymienia się nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Przyjmuje się, iż od wypłat rekompensujących utratę prawa do nagrody jubileuszowej, w związku ze zmianą układu zbiorowego pracy likwidującego te nagrody przysługujące dotychczas nie częściej, niż co 5 lat, nie należy opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z okolicznościami przywołanymi w stanie faktycznym po przednio obowiązujący układ zbiorowy pracy przewidywał prawo do nagrody jubileuszowej wypłacanej nie częściej, niż co 5 lat. Taka interpretacja jest konsekwencją uznania, iż likwidacja składnika wynagrodzenia, który był wyłączony z podstawy wymiaru składek na. ubezpieczenia społeczne, nie może spowodować dodatkowych kosztów dla pracodawcy, skoro wypłata tego składnika tych kosztów nie rodziła.

Podsumowując należy podkreślić, iż rozstrzygając możliwość wyłączeni rekompensat spod obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne należy wziąć pod uwagę łącznie dwie przesłanki - wypłata rekompensat następuje w związku z likwidacją nagród jubileuszowych, a dotychczas obowiązujące zasady przyznawania i wypłaty tych nagród jubileuszowych przewidywały, że nie przysługiwały one częściej, niż co 5 lat. Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem, jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl