DI/100000/451/246/2011 - Konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu nieodpłatnego nabycia przez pracowników spółki akcji brytyjskiej spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 maja 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/246/2011 Konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu nieodpłatnego nabycia przez pracowników spółki akcji brytyjskiej spółki.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 14 kwietnia 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) (data wpływu do Zakładu 19 kwietnia 2011 r.) w sprawie konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu nieodpłatnego nabycia przez pracowników spółki akcji brytyjskiej spółki.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.).

Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż polska spółka (...) jest częścią międzynarodowej (...). W ramach Grupy wybrani pracownicy poszczególnych spółek mają możliwość uczestniczenia w planach motywacyjnych, w ramach których część odroczonego wynagrodzenia jest im przekazywana w postaci akcji brytyjskiej spółki (...). Wybrani pracownicy polskiej spółki uczestniczą w dwóch typach planów tj.: (...) od, którego uczestnicy po upływie wskazanego w planie okresu otrzymują część odroczonej premii w postaci akcji w ustalonej z góry liczbie oraz (...), którego uczestnicy również po upływie ustalonego okresu otrzymują premię odroczoną w postaci akcji, przy czym ostateczna ilość akcji otrzymanych uzależniona jest m.in. od wyników (...) według ustalonych z góry kryteriów.

Niezależnie od tego, w którym z powyższych planów uczestniczą pracownicy spółką realizując prawa nabyte w ramach powyższego programu premiowego, po spełnieniu warunków planu nabywają oni część premii w postaci nieodpłatnie przekazywanych akcji brytyjskiej spółki (...). Koszt uczestnictwa polskich pracowników we wskazanych wyżej planach i nabywania przez nich akcji ponosi ostatecznie polska spółka.

Nabycie tych akcji następuje na podstawie uchwały walnego zgromadzenia podmiotu brytyjskiego. W rezultacie w momencie ich nabycia nie powstaje dochód do opodatkowania ze stosunku pracy, a opodatkowanie zostaje odroczone do momentu sprzedaży tych akcji przez pracownika. Wobec powyższego polska spółka nie dokonuje poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wnioskodawca powołuje się przy tym m.in. na przepisy art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w przypadku nieodpłatnego nabycia akcji, ich wartość rynkowa nie podlega opodatkowaniu w momencie nabycia, jeżeli nastąpiło ono na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. Przepis ten ma zastosowanie także zgodnie z art. 24 ust. 12a ww. ustawy do dochodu uzyskanego przez osoby uprawnione z tytułu nabycia akcji spółek, których siedziba znajduje się na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w momencie nieodpłatnego nabycia przez pracowników akcji brytyjskiej spółki powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, biorąc pod uwagę fakt, iż moment opodatkowania tak uzyskanego przychodu zostaje odroczony do momentu zbycia akcji.

W ocenie Wnioskodawcy dochód uzyskany przez pracowników w związku z nieodpłatnym nabyciem akcji nie jest na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowany jako dochód ze stosunku pracy, lecz jako przychód z kapitałów pieniężnych uzyskany w momencie sprzedaży akcji. Dochód uzyskany w momencie nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników nie powinien stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wynika to. zdaniem wnioskodawcy z faktu odroczenia momentu opodatkowania tego dochodu do chwili zbycia akcji przez pracownika na podstawie art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zakwalifikowania go jako przychodu z kapitałów pieniężnych, który nie stanowi tytułu do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Mając na. uwadze treść wniosku, jak również, obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób będących m.in. pracownikami (art. 6 ust. 1 wskazanej ustawy) stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

1.

przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, późn. zm.),

2.

wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się przy tym: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności; wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń łub świadczeń częściowo odpłatnych.

Dla rozstrzygnięcia, czy dany przychód stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji czy powstaje obowiązek opłacania składek m.in. na te ubezpieczenia, decydujące znaczenie ma, czy dla celów podatkowych zostanie ona zakwalifikowana jako przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Rzeczony przychód nie został przez Wnioskodawcę zakwalifikowany jako przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, w związku z czym składnik ten nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia. doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl