DI/100000/451/194/2013 - Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 kwietnia 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/194/2013 Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2 2010 r., Nr 220, poz. 1147 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 12 lutego 2013 r. doręczonym dnia 14 lutego 2013 r. (uzupełnionym dnia 12 marca 2013 r.) przez Pana (...) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą (...), w przedmiocie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez Pana (...) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą , o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.). Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 marca 2013 r. doręczonym dnia 12 marca 2013 r.

Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż w dniu. złożył w wniosek CEIDG o zarejestrowanie działalności gospodarczej. Jednocześnie tego samego dnia wnioskodawca zawiesił działalność gospodarczą do dnia r. Faktycznie wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej od dnia zawieszenia tj. od dnia (...). Działalność wnioskodawca rozpoczął dnia (...) i (...) od tego dnia zaczął prowadzić działalność gospodarczą. Z datą (...) wnioskodawca zgłosił się do ubezpieczeń społecznych z kodem 05700 i od tego momentu odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

W roku 2012 r. podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne było więc a za rok 2013 r. jest to (...) zł.

Jednocześnie wnioskodawca podkreśla, iż w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadził działalności gospodarczej oraz nie wykonuje usług dla byłego pracodawcy.

W uzupełnieniu do wniosku Pan (...) podkreślił również, iż w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadził działalności gospodarczej, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku z tym, iż przed dniem (...) nie prowadził działalności gospodarczej może skorzystać z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez Pana. we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Dyspozycja treści artykuł 6 ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) stanowi, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, natomiast z art. 13 pkt 4 ww. ustawy wynika, iż okres trwania obowiązku ubezpieczeniowego obejmuje moment "od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności". Tym samym wskazanie momentu rozpoczęcia (podjęcia) działalności gospodarczej ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia ustalania obowiązku ubezpieczeń społecznych. Istnienie obowiązku ubezpieczeń zostało bowiem połączone z faktem wykonywania działalności gospodarczej.

Zgodnie zaś z art. 18a ust. 1 powyżej cytowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Z kolei dyspozycja treści art. 18a ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

* prowadzą łub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, iż prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia ma osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, która nie prowadzi i nie prowadziła pozarolniczej działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych oraz nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy łub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Składki obliczone od podstawy określonej w art. 18a ust. 1 ww. ustawy można opłacać w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a ust. 1. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniąjący pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej jest czasowym zaprzestaniem wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Zatem jeżeli prowadzenie pozarolniczej działalności nie zostało faktycznie (pomimo posiadania odpowiedniego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej) - tak jak ma to miejsce w przedmiotowej sprawie - rozpoczęte, to również nie rozpaczą się bieg termin uprawnienia przewidzianego w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej.

Zatem, w sytuacji gdy przedsiębiorca, który w tym samym dniu, w którym dokonał rejestracji działalności gospodarczej w organie ewidencyjnym dokonał jej zawieszenia, a w konsekwencji faktycznie nie prowadził działalności przez cały okres zawieszenia, stanowisko wnioskodawcy, iż posiada prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od chwili wznowienia działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostka/w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl