DI/100000/451/185/2011 - Ubezpieczenie społeczne z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej w trakcie urlopu wychowawczego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 maja 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/185/2011 Ubezpieczenie społeczne z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej w trakcie urlopu wychowawczego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku:

- uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 21 marca 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) uzupełnionym dnia 27 kwietnia 2011 r.) w części dotyczącej podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej w trakcie urlopu wychowawczego,

- odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej, wskazania kodu tytułu ubezpieczenia z jakim należy dokonać zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej w trakcie urlopu wychowawczego oraz na jakim dokumencie należy dokonać tego zgłoszenia.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2011 r. do I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (uzupełniony dnia 27 kwietnia 2011 r.).

Zainteresowana w treści złożonego wniosku wskazała, iż od dnia 15 listopada 2010 r. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej wydanego przez Prezydenta Miasta Poznania.

Jednocześnie Pani (...) pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą, który na jej wniosek od września 2010 r. udzielił jej urlopu wychowawczego. Zainteresowana nie posiada innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W ramach wykonywanej działalności gospodarczej nie świadczy usług na rzecz byłego i obecnego pracodawcy oraz nigdy wcześniej nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej Pani (...) zgłosiła się jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego.

W tym stanie faktycznym zainteresowana powzięła jednak wątpliwość, czy z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej powinna również zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

W ocenie Pani (...) z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej powinna zgłosić się także do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z kodem 0570 na druku ZUA, a o podjętej działalności gospodarczej powinna powiadomić swojego pracodawcę.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w części dotyczącej podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej w trakcie urlopu wychowawczego uznać należy za prawidłowe.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym z tytułu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy i jednocześnie prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (także ubezpieczeniu zdrowotnemu) z tytułu prowadzonej działalności. Natomiast nie podlega tym ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Powyższe wynika z dyspozycji art. 9 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) zgodnie z którym osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Innym tytułem do ubezpieczeń społecznych jest tytuł, z którego nie uzyskało się urlopu wychowawczego. W tym przypadku innym tytułem jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Obowiązkowe ubezpieczenia powstają od dnia rozpoczęcia urlopu wychowawczego i trwają do dnia jego ustania. Osoba taka zobowiązana jest poinformować pracodawcę o posiadaniu innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Natomiast, w części dotyczącej wskazania kodu tytułu ubezpieczenia z jakim należy dokonać zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej w trakcie urlopu wychowawczego oraz na jakim dokumencie należy dokonać tego zgłoszenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku odmawia wydania interpretacji.

Dyspozycja art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Przepis ten jednoznacznie przesądza, iż nie każda sprawa: leżąca we właściwości organu lub państwowej jednostki organizacyjnej jest możliwa do rozstrzygnięcia poprzez wydanie interpretacji w tym trybie.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika jednoznacznie, iż wydanie pisemnej interpretacji dotyczy wyłącznie tych przepisów, z których bezpośrednio wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast brak jest podstaw prawnych, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł w trybie art. 10 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej władczo rozstrzygać o sposobie zgłoszenia osoby przebywającej na urlopie wychowawczym, która podejmuje w trakcie tego urlopu prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej z określonym kodem ubezpieczenia na odpowiednim formularzu zgłoszeniowym. Obowiązek wykazania określonego kodu dla osoby zgłaszanej do ubezpieczeń społecznych oraz złożenia odpowiedniego dokumentu rozliczeniowego jest sprawą o charakterze technicznym, który nie przesądza o obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Zagadnienie będące przedmiotem wniosku przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji nie dotyczy więc materii, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, gdyż w istocie dotyczy przepisów prawnych, z których nie wynika bezpośrednio obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W związku z tym brak jest podstaw do wydania w tym względzie pisemnej interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, iż z wnioskodawca zachowuje prawo do wystąpienia w przedmiotowej sprawie do właściwej (zgodnie z miejscem swojej siedziby statutowej) terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu z zapytaniem na zasadach ogólnych regulowanych przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl