DI/100000/451/1725/2013 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 stycznia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/1725/2013 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 5 listopada 2013 r. przez (...), odnośnie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Dnia 16 grudnia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek złocony przez (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni i wskazuje, iż latach od 2003 r. do 2007 r. prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą, jednakże w listopadzie 2007 r. zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej, a następnie w okresie od dnia 17 listopada 2007 r. do dnia 30 czerwca 2013 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Wnioskująca z dniem 1 lipca 2013 r. w związku z uzyskanym tytułem zawodowym adwokata i przepisami ustawy z dnia z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze w szczególności art. 4b ust. 1 pkt 1 tej ustawy, który stanowi, że adwokat nie może wykonywać zawodu, jeśli pozostaje w stosunku pracy), rozwiązała umowę o pracę i zarejestrowała własną działalność gospodarczą. Z uwagi na okoliczność, że w dniu rozpoczęcia wykonywania działalności (to jest 1 lipca 2013 r.) nie upłynął jeszcze okres 60 miesięcy, o jakim mowa w art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, to tym samym nie była spełniona przesłanka, o której mowa w art. 18a ust. 1 tej ustawy, a tym samym z chwilą rozpoczynania działalności wnioskująca nie była uprawniona do opłacania składek na preferencyjnych zasadach określonych w tym przepisie. Z uwagi na powyższe wnioskodawczym od dnia 1 lipca 2013 r., do chwili obecnej opłaca składki w pełnej wysokości.

Jednakże w listopadzie 2013 r. upłynął okres 60 miesięcy, od kiedy wnioskująca zakończyła prowadzenie poprzedniej działalności gospodarczej, i powzięła wątpliwości, czy obecnie jest uprawniona do opłacania przez 24 miesiące składek na ubezpieczeni; społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Z uwagi na powyższe wnioskodawczym postanowiła wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji w zakresie poprawność przedstawionego poniżej stanowiska co do wysokości należnych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Z uwagi na fakt, że: nie zakończył się okres 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; oraz że w listopadzie 2013 r. upłynął okres 60 miesięcy od czasu zaprzestania prowadzenia przeze nią poprzedniej działalności gospodarczej, wnioskującą przyjmuje stanowisko, że za okres od dnia 1 grudnia 2013 r. do dnia 30 czerwca 2015 r., (a więc w okresie, jaki rozpocznie się z chwilą upływu 60 miesięcy od dnia zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej a zakończy się z chwilą upływu okresy 24 miesięcy od czasu rozpoczęcia prowadzonej aktualnie działalności gospodarczej) będzie uprawniona do opłacania składek na preferencyjnych zasadach, o jakich mowa w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Art. 10 ust. 1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakres o i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualni sprawie. Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 k o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, nic przyznaje natomiast jakiegokolwiek praw; ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego.

Stosownie dc treści art. 18a ust. 1 powyżej cytowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osobom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Z kolei dyspozycja treści art. 18a ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

* prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęci wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalności;

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarze wy m wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Celem powyższej regulacji jest umożliwienie obniżenia kosztów publicznoprawnych, do jakich poniesieni i zobowiązani są przedsiębiorcy, a związanych z podjęciem pierwszej działalności gospodarnej (lub kolejnej po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od zakończenia poprzedniej działalności) w okresie pierwszych 24 miesięcy jej prowadzenia, jednakże trzeba wyraźnie podkreślić, te uregulowanie zawarte w art. 18a ust. 2 ww. ustawy stanowi wyjątek od ogólnej zasady i dis tego przepis ten powinien być interpretowany ściśle.

W związku ze stwierdzeniem wnioskodawczym, iż działalność gospodarcza jako adwokata, którą prowadzi od dnia 1 lipca 2013 r. jest jej kolejną pozarolniczą działalnością, której wykonywanie podjęła przed upływem terminu 60 miesięcy od zakończenia działalności gospodarczej wykonywanej uprzednio, to mając na uwadze treść art. 18a ust. 2 powołanej ustawy c systemie ubezpieczeń społecznych należy stwierdzić, iż brak jest podstaw do skorzystania z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, zaś stanowisko zaprezentowane w treści wniosku uznać należało za nieprawidłowe.

Mając powyższe na względzie orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany tub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego - Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl