DI/100000/451/153/2011 - Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za udzielenie licencji z tytułu przekazania praw autorskich do stworzonego utworu w ramach dodatkowej umowy o dzieło.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 kwietnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/153/2011 Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za udzielenie licencji z tytułu przekazania praw autorskich do stworzonego utworu w ramach dodatkowej umowy o dzieło.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 17 marca 2011 r. przez (...) (uzupełnionym dnia 11 kwietnia 2011 r.) w przedmiocie ustalenia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za udzielenie licencji z tytułu przekazania praw autorskich do stworzonego utworu w ramach dodatkowej umowy o dzieło.

UZASADNIENIE

Dnia. 17 marca 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie wpłynął wniosek (...) (uzupełniony dnia 11 kwietnia 2011 r.) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż z pracownikami zatrudnionymi w (...) wykonującymi prace w systemie zadaniowo-honoracyjnym podpisywane są umowy o pracę, w których przyjęte zostały dwa składniki wynagrodzenia tj. zasadnicze i honoracyjne. Od całości wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi, w tym także honorariów z tytułu stworzenia utworu, przeniesienia praw i udzielenia licencji pracodawca uiszcza składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości wynikającej z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Dodatkowo wnioskodawca zamierza zawrzeć. z pracownikami odrębne umowy o dzieło obejmujące stworzenie utworu i udzielenie z tego tytułu licencji wnioskodawcy.

Wnioskodawca podkreśla, iż umowy takie będą miały charakter mieszany, gdyż nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest to umowa o dzieło, czy też umowa licencyjna. W takiej sytuacji wynagrodzenie uzyskiwane ze stosunku pracy będzie zaliczane do przychodu z tego stosunku, zaś wynagrodzenie z tytułu odrębnej umowy o dzieło obejmującej stworzenie utworu i udzielenie pracodawcy licencji do przychodu z tytułu działalności wykonywanej-osobiście.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt, czy w przypadku zawarcia z pracownikiem umowy o pracę oraz odrębnie umowy o dzieło w zakresie obejmującym stworzenie utworu i udzielenie licencji podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowić będzie wynagrodzenie za stworzenie utworu i wynagrodzenie za udzielenie licencji, czy też tylko wynagrodzenie za stworzenie utworu.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca powołuje się na przepisy art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zgodnie, z którym za pracownika w rozumieniu tej ustawy uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy. Do rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne z kolei jak argumentuje wnioskodawca zastosowanie ma art. 18 ust. 1a cytowanej wyżej ustawy, zgodnie z którym w przypadku ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 2a, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się również przychód z tytułu umowy agencyjnej umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.

Zatem w ocenie wnioskodawcy, z wyżej cytowanych przepisów wynika, iż wynagrodzenie wypłacone pracownikowi, za stworzenie utworu wykonanego w ramach dodatkowo zawartej z pracodawcą umowy o dzieło, będzie stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zaś wynagrodzenie z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z utworu nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, z uwagi na fakt, iż ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie wymienia w katalogu tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych umów licencyjnych. Wynagrodzenie takie traktowane jest jako przychód, do którego zastosowanie ma 50% kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę (...) we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307. z późn. zm.).

Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Dyspozycja treści art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskazuje, iż za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą stanowi więc podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne łącznie z przychodem ze stosunku pracy.

Natomiast podstawowymi przychodami związanymi z przejściem autorskich praw majątkowych są wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz wynagrodzenie za udzielenie licencji na korzystanie z utworu.

Umowa licencji jest odrębną umową nazwaną tzw. umową o korzystanie z utworu uregulowaną przepisami rozdziału 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), i jako taka podobnie jak umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych, co oznacza że nie ma obowiązku naliczania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodu uzyskanego z tytułu tej umowy.

Przychody uzyskane z tytułu licencji jaki i z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych są zaliczane do źródeł "prawa majątkowe" określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w katalogu tytułów do ubezpieczeń społecznych nie wymienia tych przychodów.

Z kolei umowa o wytworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego jest umową o dzieło-uregulowaną przepisami kodeksu cywilnego i jeżeli, została zawarta z własnym pracodawcą, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Przychód z tego tytułu stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne łącznie z przychodem ze stosunku pracy.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998: r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie, działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego w Olsztynie Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl