DI/100000/451/138/2011 - Wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwot zwracanym zleceniobiorcom, z tytułu podróży służbowej (w tym diety i inne należności), obliczanych jak dla pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/138/2011 Wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwot zwracanym zleceniobiorcom, z tytułu podróży służbowej (w tym diety i inne należności), obliczanych jak dla pracowników.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia. 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia. 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (...) z oo. z siedzibą w (...) złożonym w dniu 11 marca. 2011 r., a. dotyczącym wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwot zwracanym zleceniobiorcom, z tytułu podróży służbowej (w tym diety i inne należności), obliczanych jak dla pracowników.

UZASADNIENIE

Dnia 11 marca 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek z dnia 4 marca. 20.11 r., złożony przez (...) a, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, iż jest podmiotem rozpoczynającym działalność gospodarcza w zakresie transportu samochodowego, i zasadniczo będzie zatrudniał kierowców" na umowę o pracę. Miejscem świadczenia pracy będzie wskazana siedziba spółki, zaś kierowcy w celu realizacji zlecenia przewozu towarów będą delegowani w podróż służbową krajowa lub zagraniczną. Jednakże z uwagi, zdaniem wnioskodawcy, na długa i czasochłonna procedurę zatrudniania kierowców na umowę o pracę, przedsiębiorca dopuszcza przed zawarciem umowy o pracę, możliwość zatrudnienia kierowców w ramach urnowy zlecenia, gdzie zleceniobiorcy oprócz wynagrodzenia, otrzymywaliby także zwrot kosztów podróży służbowej, obliczanej jak dla pracowników, w tym diet i innych należności z tytułu podróży służbowej. Wnioskodawca powołując się na postanowienia rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki. Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad, ustalania, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wskazał, iż tak zatrudnionym zleceniobiorcom wypłacone diety i inne należności z tytułu podróży służbowej nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, co do prawidłowości przyjętego przez siebie sposobu, obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w związku wypłaceniem diet i innych należności z tytułu podróży służbowej zleceniobiorcom.

Mając na uwadze treść wniosku., oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, ze przedsiębiorca, może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika, obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stanowisko wyrażone przez (...) a zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należy za. prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 3 w zw. z ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) uzyskany m.in. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie.

Za. przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń łub świadczeń częściowo odpłatnych.

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia, społeczne pracowników nie stanowią natomiast przychody wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i. Polityki Socjalnej z dnia 18 e rudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 pozn. zm.). Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustawodawca wyłączył na podstawie postanowień § 2 ust. 1 pkt 15 diety i inne należności z tytułu podroży służbowej pracownika do wysokość i, o kreślonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podroży służbowej na obszarze kraju, oraz poza granicami kraju.

Wyłączenie wynikające z § 2 ust. 1 pkt 15 ww. rozporządzenia odnosi się do należności pracowników, o których mowa w art. 775 Kodeksu pracy tj. należności przysługujących pracownikowi na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, z tytułu wykonywania na polecenie pracodawcy zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Za czas tej podróży służbowej pracownikom przysługują: diety (przeznaczone na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podroży), zwrot kosztów przejazdu noclegów i innych udokumentowanych wydatków, których w przypadku faktycznej wypłaty nie wlicza się do podstawy wymiaru składek - do określonego limitu.

Nadto od dnia 1 sierpnia 2010 r., na podstawie § 5 ust. 2 ww. rozporządzenia rozszerzono zastosowanie wyłączenia z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia także przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Mając na. uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl