DI/100000/451/126/2011/KG - Podleganie ubezpieczeniom społecznym w przypadku zbiegu tytułów ubezpieczeń.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/126/2011/KG Podleganie ubezpieczeniom społecznym w przypadku zbiegu tytułów ubezpieczeń.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147) w związku z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 9 marca 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) prowadzącego działalność gospodarczą (...) z siedzibą w (...) w sprawie podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku zbiegu tytułów ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) prowadzącego działalność gospodarczą z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż pozostaje w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w "wymiarze 1/10 etatu otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 150 zł brutto.

Obok zatrudnienia Wnioskodawca równolegle prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą odprowadzając z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne deklarując podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Od kwietnia 2011 r. Wnioskodawca będzie dodatkowo wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia na rzecz spółki z o.o. (innej niż spółka, z którą zawarł umowę o pracę) otrzymując wynagrodzenie w wysokości 200 zł brutto.

Wnioskodawca na de wskazanego powyżej stanu faktycznego powziął wątpliwość z którego tytułu będzie zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne obowiązkowo, z którego zaś dobrowolnie.

W uzupełnieniu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji z dnia 5 kwietnia 2011 r. wnioskodawca zaprezentował stanowisko wskazujące na konieczność odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Z tytułu zaś prowadzenia działalności gospodarczej zdaniem Wnioskodawcy ubezpieczenia społeczne będą dla niego dobrowolne

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do treści art. 10 ust. 5 cytowanej ustawy udzielenie pisemnej interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu.

W myśl postanowień art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w sytuacji równoczesnego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub wykonywania współpracy oraz pracy na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca, osoba prowadząca działalność lub z nią współpracująca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy.

Powyższa zasada doznaje jednakże zgodnie z art. 9 ust. 1a wskazanej powyżej ustawy ograniczenia w przypadku, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie odrębnych przepisów dla danego roku. Drugi obowiązkowy tytuł do podlegania ubezpieczeniom społecznym jest ustalany wówczas w zależności od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

W przypadku gdy podstawa ta jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, drugim obowiązkowym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych będzie zgodnie z art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych prowadzenie pozarolniczej działalności. Z tytułu umowy zlecenia osoba ta może dobrowolnie, na swój wniosek zostać objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi.

Mając powyższe na względzie orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl